Saada vihje

Soome mööblitootja süüdistab kehvades tulemustes avalikke hankeid

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Isku peakontor Lahtis.
Isku peakontor Lahtis. Foto: Patevi / Wikimedia Commons

Soome mööblitootja Isku koondab töötajaid ning alustab säästuprogrammiga. Ettevõtte tegevjuht süüdistab aga avalikke hankeid, kus otsustab tema sõnul kõik just hind.

Isku üritab säästa kümme miljonit eurot arendusprogrammiga, mis näeb ette nii personali ajutist kui ka püsivat vähendamist. Tegevjuht Arto Tiitineni sõnul on ettevõtte kehvas olukorras süüdi riigi ning avaliku sektori  tehtavad hanked, kus välismaine ja odav toode võidab kodumaal toodetud mööbli.

«Oleme teinud Lahtisse märkimisväärsed investeeringud ning keskendunud vastutusele,» sõnas Tiitinen. «Meie tehas ei vaja muuhulgas keskkonnalubasid, kuna me kasutame veepõhiseid liime. Tootmine on tsentraliseeritud ja kõik toimub ühes kohas. Mööbli paigaldus ning transport tehakse gaasiautodega. Siiski otsustab riigi ja omavalitsuste hangetes hind kõik.»

«Erasektoris hinnatakse vastutustundlikkust, kuid avalikus sektoris otsustab 80–90 protsenti juhtudest hind. Maksurahadega tehtud hangete eurod ja töökohad lähevad Eestisse, Leetu, Poola, Ukrainasse, Bosnia-Hertsegoviinasse ja Hiinasse. Peokõnedes räägitakse samas vastutustundlikkusest.»

Isku alustatud ühisotsustamine ehk yt-läbirääkimised puudutab kogu personali ehk 700 töötajat. Tiitinen ei oska veel hinnata, mitu töökohta kaob. Isku koondab kogu oma tootmise ühte tehasesse Lahtis, praegu on tootmine Soomes kahes tehases. Ettevõttel on tehaseid ka muudes riikides.

Eelmisel aastal investeeris perefirma tootmisesse ja süsteemidesse 30 miljonit eurot. 2018. aastal oli ettevõtte kogukäive 174 miljonit eurot.

Tagasi üles