Austria rohelised kiitsid heaks koalitsioonivalitsuse Rahvaparteiga

Austria erakonna Rohelised esimees Werner Kogler laupäeval Salzburgis parteikongressil esinemas.

FOTO: BARBARA GINDL/AFP/Scanpix

Austria erakonna Rohelised liikmed toetasid laupäeval peetud hääletusel koalitsioonivalitsuse moodustamist konservatiivse Rahvaparteiga (ÖVP). 

ÖVP-ga võimuliidu moodustamist toetas Salzburgis roheliste parteikongressil 264-st delegaadist 246 ehk 93 protsenti. Vastu oli või erapooletuks jäi 15 delegaati. 

Selle sammuga kõrvaldati viimane tõke riiklikul tasandil seni järeleproovimata võimuliidu sünni teelt. Parlament võib uue valitsuse ametisse kinnitada juba järgmisel nädalal. 

Roheliste esimees Werner Kogler oli enne hääletust ärgitanud delegaate panema kõrvale muresid ÖVP-ga valitsuse moodustamise pärast ja kutsunud neid haarama võimalusest saavutada edu küsimustes nagu vaesuse vähendamine laste seas, valitsuse läbipaistvuse suurendamine ja kliimamuutuse vastu võitlemine.

Ta märkis ka, et mitu kuud kestnud läbirääkimistel Rahvaparteiga sündis plaan keskkonnakaitset rõhutava maksureformi läbiviimiseks 2021. aastal. 

«Suured, paksud ja haisvad diislikütusel liikuvad sportmaasturid muutuvad kallimaks,» lausus Kogler. 

Rahvapartei ja Rohelised jõudsid kolmapäeval pärast peaaegu kolm kuud kestnud võimuläbirääkimisi kokkuleppele koalitsioonivalitsuse moodustamises.

ÖVP liider Sebastian Kurz (33) naaseb kantsleriametisse pärast seda, kui tema eelmine koalitsioon paremäärmuslastega mullu korruptsiooniskandaali tõttu lagunes.

See on esimene kord, kui rohelised Austrias riigi tasandil valitsusse pääsenud, ehkki ÖVP jääb vastuoluliste rändevastaste meetmete juurde, mis on rahvast lõhestanud.

Rahvaparteil hakkab uues valitsuses olema kümme ministrit, nende seas sise-, välis-, kaitse- ja rahandusminister.

Rohelistele jääb neli portfelli: keskkonna-, justiits-, sotsiaal- ja kultuuriministeerium. Kogler saab Austria asekantsleriks.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles