Grupivägistamise kohta valetanud briti naine mõisteti tingimisi vangi

Tingimisi vangi mõistetud 19-aastane naine (paremal) lahkumas kohtust koos oma emaga.

FOTO: PETROS KARADJIAS/AP/Scanpix

19-aastane Ühendkuningriigist pärit naine väitis Küprose ametivõimudele, et ta vägistati puhkusel olles Iisraeli noormeeste poolt. Kohus leidis, et naine valetas ning mõistis ta tingimisi vangi.

Kohus leidis, et naine andis tahtlikult valetunnistuse, ja määras talle karistuseks nelja kuu pikkuse tingimisi vangistuse kolme aasta pikkuse katseajaga. Lisaks tuleb tal tasuda 140 euro suurune trahv. Kohtunik ütles täna karistust määrates, et on otsustanud naisele uue võimaluse anda ja põhjendas leebet karistust naise noore ea ning psühholoogilise seisundiga.

Enne karistuse määramist kogunes Famagusta kohtumaja juurde hulk meeleavaldajaid, kelle hinnangul süüdistab Küprose kohtusüsteem kuriteo ohvrit. Mõned olid kaasa võtnud ka plakatid, kus oli kirjas: «Me usume sind!» ja «Sa pole üksi!»

Meeleavaldajad Famagusta kohtumaja juures.

FOTO: YIANNIS KOURTOGLOU/REUTERS/Scanpix

Naist esindanud advokaat Lewis Power ütles pärast istungit, et kuigi ta tervitab otsust, mis lubab tema kliendil koju minna, ei nõustu nad kohtuotsusega ning jätkavad võitlust. «Esitame otsuse kohta kaebuse ja lähme juhtumiga Euroopa Inimõiguste kohtusse,» ütles Power.

Esindaja sõnul võeti naiselt ära nii tema väärikus kui ka baasõigused. Tal on diagnoositud tõsine posttraumaatiline stressihäire ning tema vaimne tervis on juhtumi järel tõsiselt kannatada saanud.

«Tema isik on avalikuks tehtud, teda on sotsiaalmeedias õelalt rünnatud ja tema kohta on postitatud vihaseid kommentaare. Mõned selle seksuaalrünnaku korraldajad läksid tagasi kodumaale, kus nad uhkeldasid triumfeerivalt ja häbitundeta sellega, mida nad talle tegid,» sõnas advokaat.

Protsess omandas suure rahvusvahelise kõlapinna. Juhtumisse sekkus isegi Briti välisminister Dominic Raab, kes oli mures Küprose ametivõimude-poolse kohtlemise pärast. Kohtuasjaga hoiti pidevalt kursis ka Küprose presidenti Nicos Anastasiadest, kuid tingimisi karistuse määramise tõttu on naist esindanud advokaadi sõnul ebatõenäoline, et president nüüd sekkuks ja naisele armu annaks.

Derbyshire’ist pärit naine väitis, et teda rünnati 17. juulil, mil ta viibis hotellitoas koos iisraellasest noormehega, kellega tal oli suhe. Tema väitel ilmusid korraga tuppa teised mehed, kes teda kinni hoidsid ja vägistasid.

Naine võttis politseile esitatud avalduse 10 päeva hiljem tagasi. Seejärel esitati talle süüdistus valetunnistuse andmise eest. Prokuröride väitel valetas ta rünnaku kohta seepärast, sest teda oli vahekorra ajal filmitud ja ta oli seetõttu vihane.

Tunnistama kutsutud kohtuarst Marios Matsakis ütles aga kohtusaalis, et naise vigastused viitasid vägistamisele.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles