VIDEO ⟩ Teherani lennuõnnetuses hukkus 176 inimest, Iraan ei anna musti kaste lennukitootjale
Täiendatud 15:20!

Täna kukkus mõni minut pärast õhkutõusu Iraani pealinnast Teheranist alla Ukraina reisilennuk. Õnnetuses hukkusid kõik 176 pardal viibinut.

Lennuk startis Teherani Imaam Khomeini nimelisest lennujaamast ja selle pardal oli 82 iraanlast, 63 kanadalast, 11 ukrainlast, kümme rootslast, neli afgaani, kolm sakslast ja kolm britti. Pardal olnud ukrainlasest kaks olid reisijad ja üheksa meeskonnaliikmed, teatas Ukraina välisminister. Hukkunutest 15 olid lapsed.

Kuna Kanada on koduks suurele Iraani diasporaale, võivad paljud hukkunud Kanada kodanikest olla rahvuselt iraanlased, kirjutas AFP.

Kuigi Iraani võimude teatel põhjustasid õnnetuse tehnilised probleemid ja ka Ukraina saatkond Teheranis kinnitas hommikul, et terrorirünnak või raketirünnak on lennuhuku põhjustana välistatud, siis täna lõuna paiku muutis Ukraina saatkond oma esialgset seisukohta.

Saatkonna veebilehel avaldatud teatest on eemaldatud igasugune märge terrori- või raketirünnaku välistamise kohta ja nüüd võib lugeda vaid seda, et erikomisjon uurib lennuõnnetuse põhjuseid. Samuti võeti tagasi seisukoht, et õnnetuse põhjustas mootoririke, kirjutas Reuters.

«Kõik avaldused lennuõnnetuse põhjuste kohta enne komisjoni avaldust ei ole ametlikud,» kirjutas saatkond.

Lennuõnnetus juhtus paar tundi pärast seda, kui Iraan tulistas kättemaksus revolutsioonikaardi kindrali Qasem Soleimani tapmise eest oma territooriumilt kahe Iraagis USA vägesid võõrustava sõjaväebaasi pihta rakette.

Ametlikult pole keegi väitnud, et Ukraina reisilennuk oleks kukkunud alla raketirünnaku tõttu. Iraani võimude sõnul põhjustas lennuõnnetuse ühes lennuki mootoris lahvatanud põleng. Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi hoiatas, et lennuõnnetuse põhjuste kohta ei tehtaks ennatlikke spekulatsioone.

Lennuõnnetuses hukkus 176 inimest.

FOTO: WANA NEWS AGENCY/VIA REUTERS

Ameerika Ühendriikide Föderaalne Lennuamet (FAA) keelas pärast raketirünnakuid USAs registreeritud lennufirmadel lendamise üle Iraagi, Iraani ja Pärsia lahe. Paljud maailma lennufirmad on peatanud lendamise üle Iraani ja Iraagi õhuruumi.

Kolmapäeva pärastlõunal teatasid otsingumeeskonnad, et alla kukkunud lennuki kaks musta kasti on leitud, Iraani lennundusamet aga ütles, et neid ei anta välja ameeriklastele, kuigi lennuõnnetusse sattus USA ettevõtte Boeing lennuk.

«Me ei anna musti kaste tootjale (Boeingule) ega ameeriklastele,» ütles islamivabariigi tsiviillennuameti direktor Ali Abedzadeh uudisteagentuurile Mehr. «Ei ole veel selge, millisele riigile must kast uurimiseks saadetakse.»

Abedzadeh' sõnul on rahvusvaheliste lennundusreeglite alusel õigus juurdlust läbi viia riigil, kus lennuõnnetus aset leidis.

«Seda õnnetust uurib Iraani lennundusamet, aga ukrainlased võivad ka juurdluse juures olla,» lisas ta.

Lennundusekspertide sõnul on mustade kastide analüüsimise võimekusega riike vähe, eelkõige on selleks võimekus Ühendkuningriigil, Prantsusmaal, Saksamaal ja Ameerika Ühendriikidel.

Ukraina reisilennuki vrakk Teherani lennuvälja lähedal.

FOTO: ROUHOLLAH VAHDATI/AFP/Scanpix

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi kinnitas, et kõik reisijad ja meeskonnaliikmed said surma. «Kohutavad uudised Lähis-Idast. Täna hommikul kukkus veidi pärast õhkutõusu Imaam Khomeini rahvusvahelisest lennujaamast Teheranis lennujaama lähedal alla Ukraina International Airlinesi reisilennuk,» kirjutas riigipea.

«Meie saatkond kontrollib informatsiooni selle tragöödia asjaolude ja ohvrite nimekirja kohta. Ma avaldan kõigi reisijate ja meeskonnaliikmete peredele ja lähedastele siirast kaastunnet,» lisas Zelenskõi oma Telegrami-kanalil. 

Samuti kinnitas Zelenskõi, et lasi valmis panna erilennukid, et hukkunud Teheranist ära tuua. «Välis- ja kaitseministeerium on pannud valmis erilennukid Teherani hukkunute surnukehade järgi saatmiseks, ootame väljalennuks Iraani nõusolekut,» kirjutas Zelenskõi.

Presidendi sõnul valmistab Ukraina välisministeerium parasjagu ette lennuki reisijate nimistuid, need avalikustatakse lähiajal. «Tuvastame, kes kindlalt lennukisse istus, et ei oleks lahknevusi,» märkis ta. 

Iraanis Teheranis kukkus alla reisilennuk, mille pardal oli 176 inimest. Iraani päästetöötajad sündmuskohal.

FOTO: AFP/Scanpix

Kiievisse teel olnud Ukraina lennufirma Ukraine International Airlines lennuk Boeing 737-800 kukkus alla Teheranist edelas Parandi ja Shahriari vahel põllumaal, lausus Iraani tsiviillennundusameti pressiesindaja Reza Jafarzadeh. 

«Lennuk kukkus alla viis minutit pärast õhkutõusmist. Piloodil polnud kontakti lennujuhtimiskeskusega ja ta ei teavitanud hädaolukorrast,» ütles Jafarzadeh.

Lennufirma teatel kontrolliti 2016. aastal toodetud lennukit viimati kaks päeva enne õnnetust. 

«Lennuk oli töökorras,» ütles lennufirma juht pressikonverentsil pisaraid tagasi hoides. «See oli üks meie parimaid lennukeid koos suurepärase meeskonnaga.»

Portaal Flightradar24 teatas, et lennuk tõusis õhku Iraani aja järgi öösel kell 02.42 (Eesti aeg 04.42) ja kukkus alla mõni minut hiljem.

39

«On võimatu, et reisijad lennul PS-752 võiksid elus olla,» ütles Punase Poolkuu juht poolametlikule uudisteagentuurile ISNA. Agentuur jagas sotsiaalmeedias videot, millel väidetavalt on näha juba õhus põlema süttinud lennuki allakukkumine.

39

Päästetööde juht Shahin Fathi ütles, et elusalt ei ole leitud mitte kedagi ja nüüd käivad laial maa-alal otsingud kõikide surnukehade leidmiseks. Lennukis oli 167 reisijat ja üheksa meeskonnaliiget. 

Boeing 737-800 on levinud ühe vahekäiguga kahemootoriline reisilennuk, mida kasutatakse lühi- ja keskpikkadeks lendudeks. Iga päev kasutatakse üle maailma tuhandeid seda tüüpi lennukeid. 

USA ettevõttel Boeing on raskusi usalduse taastamisega pärast seda, kui hiljuti kukkusid tehnilise rikke tõttu alla Boeing 737 Max lennukid. Kahes õnnetuses jättis elu kokku 346 inimest. Ka Boeing 737-800 on aastate jooksul sattunud mitmesse õnnetusse. 2016. aasta märtsis kukkus alla Dubaist Venemaale teel olnud lennuk, õnnetuses hukkus 62 inimest. 2010. aastal kukkus alla lennufirma Air India Express lennuk, õnnetuses hukkus üle 150 inimese. 

Tagasi üles
Back