USA: kaubandusvaherahu Hiinaga ei sisalda tollide vähendamist

USA ja Hiina rahatähed. Foto on illustratiivne.

FOTO: AFP / Scanpix

USA kaubandusvaherahu Hiinaga ehk esialgne kaubanduslepe, mis täna allkirjastatakse, ei sisalda Hiina kaupadele kehtestatud tollide vähendamise kokkulepet, teatasid Ühendriikide ametnikud eile avalduses.

Rahandusministeerium ja USA kaubandusesindaja kantselei ütlesid ühisavalduses, et «ei ole kokkulepet tariifide tulevaseks vähendamiseks. Kõik kuuldused vastupidisest on kategooriliselt valed».

Bloomberg teatas, et miljardite dollarite ulatuses Hiina kaupadele kehtestatud tollid jäävad paika kuni USA presidendivalimisteni novembris, pärast mida need võidakse tühistada.

Trumpi sõnul algavad järgmise etapi kõnelused varsti, kuid leppe allkirjastamine võib lükkuda USA presidendivalimiste järgsesse aega.

Praeguse kaubandusleppe üksikasjadest on vähe teada. Kriitikute sõnul kujutab see endast strateegilist tagasilööki Ühendriikidele, kes tühistasid osa tolle ja vähendasid teisi, vastutasuks millele lubas Hiina suurendada USA kaupade importi kahe aastaga 200 miljardi dollari võrra.

USA ametnike sõnul käsitleb lepe ka Ühendriikidele meelehärmi valmistanud Hiina kaubandustavasid valdkondades nagu intellektuaalomandi kaitse, finantsteenused, valuutaturud ja vaidluste lahendamine.

USA loobus esmaspäeval ametlikult süüdistustest, et Hiina manipuleerib oma valuutaga ebaõiglaste kaubanduseeliste saavutamiseks.

«Uues kaubandusleppes on Hiina võtnud endale kohustusi, millega nad hoiduvad ebaõiglase konkurentsieelise loomisest ega kasuta selleks valuutakurssi,» ütles USA rahandusminister Steven Mnuchin.

Tagasi üles