Dokumendid kinnitavad: Trumpi esindajad survestasid Ukrainat uurima Bideni asja

USA president Donald Trump kampaaniaüritusel Wisconsini osariigis Milwaukees.

FOTO: KEVIN LAMARQUE/Reuters/Scanpix

USA kongressi esindajatekoda avaldas president Donald Trumpi advokaadi Rudy Giuliani partnerilt Lev Parnasilt saadud dokumendid, mille hulgas on ka käsitsi kirjutatud sedel, mis mainib nõudmist, et Ukraina president uuriks Bideni asja.

Trumpi tagandamisjuurdlusega seoses omandatud dokumentide põhjal suhtles Parnas enne toonase USA Ukraina suursaadiku Marie Yovanovitchi vallandamist Guliani ja ühe teise advokaadiga. 

Mees nimega Robert F. Hyde halvustab sõnumites Parnasile Yovanovitchi ning annab infot tema asukoha ja telefonikasutuse kohta, mis viitab kahtlaselt suursaadiku jälitamisele.

Dokumendid avaldati eile, kuna demokraadid valmistuvad president Donald Trumpile tagandamisprotsessil esitatud süüdistusakte senatisse saatma.

Avaldatud dokumendid lisavad kaalu süüdisusele, et Trump sundis Ukrainat otsima kompromiteerivat materjali oma demokraadist poliitilise rivaali Joe Bideni ja tema poja Hunter Bideni kohta, hoides riigi survestamiseks kinni miljonite dollarite väärtuses Kiievile mõeldud julgeolekuabi.

Parnas suhtles tihedalt nii Giuliani kui ka Ukraina ametnikega, näitavad sõnumid. Ta püüdis survestada ukrainlasi süüdistustega, et Biden ja tema poeg on seotud korruptsiooniga Ukrainas.

Donald Trumpi advokaadi Rudy Giuliani partner ukraina-ameerika ärimees Lev Parnas.

FOTO: Brendan McDermid/Reuters/Scanpix

Dokumentide hulgas on ekraanitõmmis Giuliani seni avaldamata kirjast Ukraina presidendile Volodõmõr Zelenskõile 10. mail 2019 ehk ajast enne Zelenskõi ametisseastumist. Giuliani palub selles kohtumist Zelenskõiga president Trumpi eraadvokaadina ning tema teadmisel ja nõusolekul.

Üks dokumentidest on märkus Viini Ritz-Carltoni hotelli kirjapaberile: «Pane Zelenskõi teatama, et Bideni asja uuritakse».

Kongressi demokraatide sõnul in Parnasi advokaat kinnitanud, et sedeli kirjutas Parnas.

Parnasi esitatud dokumendid, seal hulgas telefonikõnede andmed, tekstid ja mälupulgad, saadeti esindajatekoja õiguskomiteele, senatile üle antavate materjalide hulka arvamiseks.

Tagasi üles