Šveits paneb rahvahääletusele plaani piirata järsult sisserännet EList

Parempopulistliku Šveitsi Rahvapartei (SVP) valimisplakat, mis kujutab riiki nokkivat kolme varest, kelle juures prantsuskeelne kiri: «Avatud uksed ärakasutamiseks? Ei!»

FOTO: Fabrice Coffrini / AFP / Scanpix

Šveitsi valitsus otsustas täna, et saadab mais referendumile ettepaneku, mis piiraks tugevalt sisserännet Euroopa Liidust.

Nn piiramisalgatus pannakse 17. mail referendumite teises voorus hääletusele koos mitme teise küsimusega.

Sisserände piiramise algatuse tegi parempopulistlik Šveitsi Rahvapartei (SVP), valitsus on selle vastu. Ettepaneku heaks kiitmine nõuaks ka põhiseaduse muutmist.

Šveitsi suurim erakond SVP on ehitanud oma kuvandi üles võitlusele sisserände, aga ka Euroopa Liidu (EL) mõju vastu.

Kui nende algatus läbi läheb, on Šveitsi võimudel aasta aega läbirääkimisteks 1999. aastal ELiga allkirjastatud isikute vaba liikumise leppe üle.

Eelmise samalaadse algatuse üle hääletati 2014. aastal. Tookord nõuti EList saabuvatele immigrantidele kvootide kehtestamist.

Plaan võeti napilt vastu ning see andis hoobi euroliidu ja Šveitsi suhetele. Brüssel hoiatas, et sisserändepiirangud seavad kahtluse alla mitmed kahepoolsed lepped.

Bern nägi aastaid vaeva, et leida väljapääs, mis austaks rahva tahet, kuid ei kahjustaks ka alatiseks suhteid naabri ja tähtsaima kaubanduspartneriga. 

Pikad läbirääkimised lõppesid 2016. aastal kokkuleppega, mis vältis küll immigratsioonikvootide kehtestamist, kuid seadis EList töötajaid palkavatele Šveitsi firmadele hulga bürokraatlikke takistusi ja sundis neid eelistama Šveitsi tööotsijaid.

Tagasi üles
Back