L, 25.03.2023

Euroopat ähvardab taas linnugripipuhang

Euroopat ähvardab taas linnugripipuhang
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Poola tuletõrjuja valamas 3. jaanuaril desinfitseerijat teele pärast seda, kui lähedalasuvast Stary Uścimówist leiti linnugrippi.
Poola tuletõrjuja valamas 3. jaanuaril desinfitseerijat teele pärast seda, kui lähedalasuvast Stary Uścimówist leiti linnugrippi. Foto: Agencja Gazeta/Via Reuters/Scanpix

Tšehhi linnufarmist äsja leitud viirus osutus äärmiselt nakkavaks linnugripiks, ütlesid ametnikud täna pärast Prantsuse põllumajandusühenduse hoiatust, et Euroopat ähvardab uus linnugripipuhang.

Tšehhi ametniku Petr Vorličeki sõnul leiti lindude jaoks surmav ja äärmiselt haigusttekitav alamtüvi H5N8 ühest väikefarmist, mis asub pealinnast Prahast 150 kilomeetrit kagus.

Veterinaarameti (SVS) pressiesindaja Vorličeki sõnul tõid tüve Štěpánov nad Svratkous asuvasse farmi ilmselt metsikud vesilinnud.

SVS-i sõnul oli farmis kolm parti ja 12 kana. Neist kuus surid kahe päeva jooksul pärast viirusesse nakatumist. Farmi ülejäänud loomad tapeti laupäeva hommikul, ütlesid veterinaarid.

«Tekitame farmi ümber kümnekilomeetrise kaitseala,» lausus SVS-i juht Zbyněk Semerád.

Ametkond rõhutas, et H5N8 edasikandumist inimestesse pole kunagi tuvastatud.

Prantsuse põllumajandite ametiühing Coordination Rurale ütles reedel, et H5N8-t on viimastel nädalatel leitud Poola, Slovakkia, Ungari ja Rumeenia farmidest ning Poolas ka metslindudest.

Ametiühing ärgitas võime kiirelt peatama linnuliha saadetise vastuvõtmise riikidest, kust viirust on hiljuti leitud, ning teavitama puhangu ohust tolliametnikke.

Ühing meenutas 2017. aastat, mil Euroopas tapeti linnugripiepideemia tõttu miljoneid linde ning hanemaksapasteedi tootjad said ränga hoobi.

Märksõnad
Tagasi üles