Naftaeksport Liibüa põhisadamatest on blokeeritud

Kindral Khalifa Haftar Benghazi julgeolekukonverentsil.

FOTO: ESAM OMRAN AL-FETORI/REUTERS

Liibüa sõjapealikule Khalifa Haftarile ustavad võitlejad tõkestasid laupäeval naftaekspordi riigi peamistest sadamatest, teatas riiklik naftafirma NOC rahvusvaheliste rahukõneluste eelõhtul.

Tõkestamise tõttu langeb Liibüa päevane naftatootmine 1,3 miljonilt barrelilt 500 000 barrelile ning päevas jääb saamata 55 miljonit dollarit tulu, hoiatas firma. Liibüa põhjarannikul asuvad ekspordikeskused on Haftari kontrolli all 2016. aastast. 

Blokaadi kehtestamise peamiseks ajendiks oli Türgi sekkumine Haftari vastu. Haftar kontrollib riigi idaosa, kuid Türgi toetab lääneosas Tripolis asuvat ühtsusvalitsust, mida Haftar üritab pealetungiga võimult kukutada. Kuid kestnud lahingutes on surma saanud üle 2000 inimese.

Riigis hakkas 12. jaanuaril kehtima Türgi ning Haftari liitlase Venemaa vahendatud relvarahu. Pühapäeval toimub Berliinis Liibüa rahukonverents ning sinna peaksid lisaks Venemaa, Türgi ja Prantsusmaa liidritele minema ka Haftar ja ühtsusvalitsuse juht Fayez al-Sarraj.

Kaos Liibüas vältab 2011. aastast, mil mässulised seljatasid NATO toel riigi pikaaegse diktaatori Muammar Gaddafi.

Liibüa riigikassa pea ainuke sissetulekuallikas naftasektor on rünnakute sage sihtmärk. Lepingute täitmata jätmise eest kahjunõuete saamise vältimiseks kuulutas NOC, et alanud blokaad on vääramatu jõud.

Haftari-meelsete üksuste pressiesindaja Ahmad al-Mismari ütles reedel, et blokaad on «puhtalt populaarne otsus. Rahvas oli see, kes selle otsuse tegi.»

NOCi esimees Moustafa Sanalla hoiatas, et selle tagajärjed ulatuvad kaugele. «Nafta ja naftarajatised kuuluvad Liibüa rahvale. Need pole kaardid, millega tohib mängida poliitiliste asjade lahendamiseks,» ütles ta.

Tagasi üles