USA-s tuli tänavusele «Naiste marsile» märgatavalt vähem inimesi

Naiste marss 18.01.2020

FOTO: Yana Paskova/AFP/Scanpix Baltics

USA-s kogunesid laupäeval erinevates linnades tuhanded inimesed, et võtta osa «Naiste marsi» meeleavaldustest, mis keskendusid teemadele nagu kliimamuutus, palgavõrdsus, soojätkamise õigused ja immigratsioon. 

New Yorgis kogunes sadu ja pealinnas Washingtonis tuhandeid inimesi, kuigi rahvahulgad olid varasemate aastatega võrreldes väiksemad. Rongkäigud olid kavandatud enam kui 180 USA linnas. Esimesed marsid 2017. aastal, päev pärast Donald Trumpi presidendiks vannutamist, tõid tänavatele sadu tuhandeid inimesi üle USA, mõnedel andmetel lausa 4,6 miljonit inimest. 

New Yorgis plaanisid erinevad meeleavaldajate grupid laupäeval koguneda Times Square'i väljakul meeleavaldusele, millele anti nimi «Tõuse ja möirga» («Rise and Roar»). «Täna me oleme muutus, mida siin maailmas tarvis on! Täna me saavutame oma jõu!» ütles aktivist Donna Hill teistele meeleavaldajatele Foley Square'i väljakul Manhattanil. 

USA lääneosas Los Angeleses tulid tuhanded parki linnavalitsuse lähistel, kus pidasid kõne California osariigi kuberneri Gavin Newsomi abikaasa Jennifer Siebel Newsom, samuti linnapea Eric Garcetti ja teised. 

Jennifer Siebel Newsom kiitis oma sõnavõtus naisi, kes on mobiliseerunud USA-s lokkava tulirelvavägivalla vastu, algatanud Me Too liikumise seksuaalse ahistamise vastu ning aidanud demokraatidel saavutada kongressi alamkojas enamuse. «Mul pole mingit kahtlust, et 2020. aastal on naised need, kes võtavad juhtrolli, tõusevad üles ja viivad selle riigi edasi teel õigluse poole,» ütles ta. 

Colorado osariigi pealinnas Denveris otsustasid aktivistid meeleavalduse ära jätta ning kutsusid inimesi kohtuma kohalike organisatsioonidega, et arutada soojätkamise, kliimamuutuse, tulirelvaohutuse ja valimiste teemadel. 

Pealinnas Washingtonis olid meeleavaldajad huvitatud peamiselt kolmest teemast: kliimamuutus, immigratsioon ja soojätkamise õigused. Eelmisel aastal tuli Washingtonis meelt avaldama umbes sada tuhat inimest. «Ma õpetan paljusid immigrantidest õpilasi ja poliitilistel aegadel nagu praegu tahan ma tagada, et kasutan oma häält, et nende kaitseks välja astuda,» ütles marsile saabunud algkooli õpetaja Rochelle McGurn. 

Protestijad kavatsesid marssida ümber Valge Maja, kuid vabariiklasest president Trump polnud seal kohal, vaid viibis Floridas. 

Washingtoni protestiaktsiooni korraldajad said mõnede mustanahaliste aktivistide kriitika osaliseks, kuna väidetavalt ei keskendu liikumine piisavalt kohalikele probleemidele ja muudab kohalikel aktivistidel organiseerimise keerulisemaks. «Siin D.C.-s juhivad need strateegiata massimobilisatsioonid tähelepanu ära kohalikul tasandil (organiseeritud üritustelt), ei märka mustanahalisi, kes siin tegelikult elavad ja viivad lausa kohalikul tasandil karmimate seaduste vastuvõtmiseni meeleavalduste vastu,» teatas aktivistide rühmitus Black Lives Matter D.C. pöördumises «Naiste marsi» korraldajatele sel nädalal. 

Tagasi üles
Back