Venezuela opositsiooniliider kohtub Colombias USA välisministriga

Juan Guaidó.

FOTO: YURI CORTEZ/AFP

Venezuela opositsiooniliider Juan Guaidó sõitis Colombiasse, et kohtuda seal USA välisministri Mike Pompeoga, teatas pühapäeval esimesena üks opositsiooni seadusandja.

Hiljem kinnitas seda sotsiaalmeedias ka Guaidó ise.

Guaidó, keda USA ja veel üle 50 riigi on tunnustanud Venezuela ajutise presidendina, kohtub Pompeoga Bogotas, kus Ühendriikide välisminister alustab esmaspäeval oma ringsõitu Ladina-Ameerika riikides.

«Loome tingimused, mis juhivad meid vabadusele,» kirjutas Guaidó suhtlusvõrgustikus Twitter. Opositsiooniliider lubas ühtlasi, et naastes on tal «terve hunnik häid uudiseid».

Guaidóle on riigis kehtestatud reisikeeld ja ta ei oleks tohtinud sealt lahkuda.

Venezuela president Nicolás Maduro ütles laupäeval väljaandele Washington Post antud intervjuus, et on avatud otsekõnelustele Ühendriikidega. Tegemist oli esimese Maduro intervjuuga USA väljaandele pärast 2019. aasta veebruari. 

Maduro sõnul on ta valmis pidama USA-ga kõnelusi, et arutada Ühendriikide sanktsioonide tühistamist. USA presidendi Donald Trumpi administratsiooni sanktsioonide eesmärgiks on sundida Madurot tagasi astuma.

Opositsioonijuht on kutsunud korraldama uusi presidendivalimisi, kuna peab Maduro võitu 2018. aasta valimistel «õigusvastaseks». 

Venezuela majandus on Maduro ametiajal kokku varisenud ja riigist on lahkunud miljoneid inimesi. 

Humanitaarkriisist ja USA sanktsioonidest hoolimata on Maduro jätkuvalt võimul tänu sõjaväe ja välisriikide toetusele, kelle seas on tähtsamad Venemaa ja Hiina. 

Maduro ütles intervjuus, et on valmis läbi rääkima ka Guaidóga, kuid näis tõrjuvat opositsioonijuhi peamist nõudmist astuda tagasi. 

Maduro ja Guaidó esindajate kõnelusi on vahendanud Norra, kuid need arutelud peatusid augustis. 

USA väljendas jaanuaris toetust Venezuela kõnelustele, mis võiksid viia üleminekuvalitsuse moodustamiseni ja uute valimisteni. 

Tagasi üles
Back