N, 30.11.2023

USA võimud kardavad relvaaktivistide kogunemisel vägivalda

Facebook
Comments
Richmondi linnas kogunevad täna tuhanded relvaaktivistid, üritust valvavad relvastatud julgeolekujõud.
Richmondi linnas kogunevad täna tuhanded relvaaktivistid, üritust valvavad relvastatud julgeolekujõud. Foto: JONATHAN DRAKE/REUTERS/Scanpix

Ameerika Ühendriikide relvaaktivistid kogunevad täna Virginia osariigis, et avaldada meelt kavandatavate relvastuse omamist piiravate seaduste vastu. Osariigi võimud on valmistunud meeleavalduse vägivaldseks muutumiseks.

«Kas sa tahad suureks saades kasutada oma põhiseaduslikke õigusi,» küsis pereisa Bill Styslinger (51) oma 12-aastase poja käest, kelle ta tänasele meeleavaldusele kaasa oli võtnud.

«Jah, tahan küll,» vastas poeg ja lisas, et tema ema ja isa relvad suurendavad temas turvalisuse tunnet, kirjutas Washington Post.

Bill ja tema abikaasa Barb töötavad mõlemad haigla esmaabiosakonnas ning nad olid tööl, kui eelmisel aastal tuli aidata Virginia osariigis toimunud massitulistamise ohvreid. Tulistamises hukkus 13 inimest ja Billi ning Barbi sõnul näitas see, mis juhtub, kui inimestel pole võimalik end kaitsta.

Kokku hukkus mullu USAs massitulistamistes üle 200 inimese, kirjutas BBC.

Styslingerid on ühed tuhandetest Richmondi linna kogunenud protestijatest, kes ei poolda relvade omamise piiramist. Protestidele oodatakse kuni 50 000 inimest nii Virginia osariigist kui mujalt. 

Osariigi kuberner Ralph Northam, kes on seadnud relvastuse piiramise enda administratsiooni põhieesmärgiks, kuulutas kogunemise eel välja eriolukorra ja keelas tulla protestile relva kandes. Northam kirjutas Twitteris, et tema käsutuses olevad luureandmed kinnitavad, et protestidega võib kaasneda vägivald. 

USA lennundusamet keelas ajutiselt linna kohal lendamise nii lennukitel kui droonidel. FBI teatas eelmisel nädalal, et võttis vahi alla seitse äärmusliku neonatsirühmituse liiget, kellest vähemalt osa oli plaaninud tänasele kogunemisele sõita.

«Sinna tuleb palju vihaseid inimesi. Sinna tuleb palju harimatuid inimesi,» ütles BBC-le Oklahoma relvaaktivist Tammy Lee viidates, et protestid võivad minna üle käte.

Nii mõnigi üritusele saabuja tõdes, et hoolimata keelust on ta end igaks juhuks varustanud relvaga.

Nädalavahetusel lisas olukorda tuld president Donald Trump, kes kirjutas Twitteris: «Teie põhiseaduslik õigus on Virginia osariigis väga tõsise rünnaku all. See on see mis juhtub, kui hääletate demokraatide eest, nad võtavad teie relvad ära.»

Virginia osariigi võimud on demorkaatide juhtimisel kiitnud heaks kolm relvastust piiravat seaduseelnõud. Kehtestada tahetakse seadus, mis lubab igas kalendrikuus osta vaid ühe käsirelva, lisaks tahetakse relvad keelustada parkides ja avalikes hoonetes ning relva ostmise eeltingimuseks tahetakse teha kohustuslik taustakontroll. 

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles