Kosovo parteidel on valitsuse moodustamiseks kaks nädalat

Hashim Thaci.

FOTO: VISAR KRYEZIU/AP

Kosovos oktoobrikuistel valimistel võitnud opositsiooniparteidel on jäänud veel 15 päeva aega valitsuse moodustamiseks või korraldatakse uued valimised, teatas esmaspäeval president Hashim Thaçi.

Thaçi allkirjastas ühtlasi määruse, millega tegi erakonna Vetëvendosje liidrile Albin Kurtile ülesandeks selle ajaga valitsuse moodustamise.

Valimistel saatis suur ning pea võrdväärne edu opositsioonierakondi Vetëvendosje ja LDK, mis pole suutnud aga kuid veninud kõnelustel üksmeelele jõuda.

Opositsioonierakondade võit oli tõsine tagasilöök 1990. aastatel Serbia võimu vastu võidelnud ja Kosovo iseseisvusele tee sillutanud endiste sisside parteidele. 

Neist tähtsaim on PDK, millega on seotud ka president Hashim Thaçi.

Opositsioonierakondadel õnnestus nurjata Haradinaji ja teiste sissivõitlejate võimule jäämine. Nad kasutasid selleks ära Kosovo esimese iseseisvuskümnendiga üldsuses kasvanud rahulolematust korruptsiooni ja vaesusega.

Ennetähtaegsed valimised põhjustas peaminister Haradinaji juulikuine tagasiastumisotsus, kuna Haagi tribunal kutsus ta vastama küsimustele serblaste vastu toime pandud sõjakuritegude kohta 1998.-99. aasta sõjas, kus ta juhtis albaanlastest sissivõitlejaid.

Tagasi üles