Srebrenica massimõrvas sugulased kaotanud naiste ühendus andis esmaspäeval sellega seoses Hollandi Euroopa Inimõiguste Kohtusse (ECHR).
Srebrenica ohvrite lähedased andsid Hollandi kohtusse
Ühendus Srebrenica Emad (The Mothers of Srebenica) süüdistab Hollandit suutmatuses kaitsta nende mehi ja poegi Bosnia serblaste vägede eest 1995. aastal.
Hollandi apellatsioonikohus otsustas 2017. aastal, et valitsus on osaliselt vastutav selle eest, et Bosnia serblaste väed tapsid 1995. aastal Srebrenicas umbes 300 moslemi meest.
Apellatsioonikohus jättis suuremalt osalt jõusse 2014. aasta tsiviilkohtu otsuse, mille põhjal vastutab Hollandi riik Bosnia moslemite eest, kelle Hollandi rahuvalvajad 1995. aasta juulis Bosnia serblaste vägede kätte jätsid ja kes seejärel tapeti.
Haagi apellatsioonikohtu eesistuja Gepke Dulek ütles, et kui Hollandi sõdurid saatsid moslemi mehed koos teiste põgenikega hollandlaste territooriumilt ära, «võeti neilt võimalus ellu jääda».
Srebrenica moslemienklaav oli ÜRO kaitse all kuni 11. juulini 1995, kui Bosnia serblaste väed kindral Ratko Mladići juhtimisel hõivasid linna, kuhu ÜRO kaitse alla olid kogunenud tuhanded inimesed ka ümbruskonna küladest. Järgnenud päevadel tapeti ligi 8000 moslemi meest ja poissi, kelle laibad visati ühishaudadesse.
Enklaavi kaitsnud kergrelvastatud Hollandi rahupataljon ei sekkunud veresauna, mida on nimetatud Euroopa rängimaks pärast Teist maailmasõda. 2002. aastal astus Hollandi valitsus tagasi pärast raportit, mis süüdistas Hollandi rahuvalveüksust ja kõrgeid sõjaväelasi suutmatuses veresauna ära hoida.