USA ja ÜK ratifitseerisid Titanicu vrakki kaitsva leppe

1912. aasta 1. jaanuari kuupäevaga pilt Titanicust.

FOTO: PA Wire / PA Images / Scanpix

Suurbritannia tervitas teisipäeval Ühendriikidega sõlmitud lepet, mille eesmärk on kaitsta Titanicu vrakki uurijate ja turistide tekitatavast kahjust.

1912. aastal vastu jäämäge sõitnud laeva vrakk lebab Atlandi ookeani põhjas nelja kilomeetri sügavusel suuresti kahes tükis.

Mure vraki pärast aga suureneb, sest selle aina sagedasemad külalised võtavad sealt esemeid kaasa, jätavad prügi maha ja panevad sinna 1500 hukkunu mälestamiseks isegi tahvleid.

Ühendkuningriik allkirjastas vrakile ligipääsu piiranud rahvusvahelise leppe 2003. aastal, kuid USA ratifitseeris selle alles mullu novembris.

Titanicu sünnipaika, Põhja-Iirimaa linna Belfasti külastanud Briti mereminister Nusrat Ghani ütles, et sõlmitud sai märgiline lepe.

Lepe tähendab, et vrakki ja selle hauarahu hakatakse kohtlema hukkunute mälestuse vääriliselt.

«ÜK hakkab nüüd tegema tihedat koostööd teiste Põhja-Atlandi riikidega, et Titanicu vrakki veelgi rohkem kaitsta.»

Ettevõtte Harland & Wolff Heavy Industries ehitatud Titanic oli oma aja suurim ja kõige luksuslikum reisilaev. Teda peeti uppumatuks, kuid 1912. aasta 10. aprillil esmareisile läinud laev ei jõudnudki sihtkohta.

Laev 2224 reisijaga pardal sõitis 15 aprillil vastu jäämäge, murdus pooleks ja vajus ookeani põhja.

Vrakk leiti 1985. aasta septembris umbes 350 meremiili kaugusel Kanadas asuva Newfoundlandi rannikust.

Sestsaadik on mitu riiki pidanud läbirääkimisi vraki kaitsmiseks mõeldud rahvusvahelise leppe üle. Vrakk on ka UNESCO kultuuripärandi nimekirjas.

ÜK ja USA on nüüd mõlemad kiitnud heaks seadused, mis annavad neile õiguse lubada või keelata inimestele sisenemine Titanicu vrakki ja sealt asjade võtmine, ütlesid Briti ametnikud.

Tagasi üles