Iltalehti: Soome siseminister soovib uueks kantsleriks nimetada enda erakonnaga seotud inimese

Soome siseminister Maria Ohisalo.

FOTO: LEHTIKUVA/REUTERS/Scanpix

Iltalehe andmetel plaanib Soome siseminister ja Roheliste esinaine Maria Ohisalo nimetada siseministeeriumi kantsleriks erakonnaga seotud Kirsi Pimiä.

Ohisalo on toob vastava ettepaneku homsele valitsuse istungile. Iltalehe andmetel on peaminister Sanna Marini valitsusel «nimetamispakett», milles on valitsuserakonnad omavahel kokku leppinud uute kantslerite ametisse nimetamise. Selle paketi kõige keerulisem osa on see, et rohelised plaanivad nimetada kohtupraktikaga juristi Kirsti Pimiä siseministeeriumi kantsleriks.

Pimiä töötab praegu võrdõigusvolinikuna ja on seotud Rohelistega. Aastail 2007–2008 oli ta rohelisest justiitsministri Tuija Braxi erinõunik. 2013. ja 2014. aastal töötas ta ajutiselt justiitsministeeriumis demokraatia-, keele- ja põhiseadusosakonna juhina.

Pimiä kantsleriks nimetamine on oma olemuselt poliitiline otsus, kuna seda ametikohta soovib ka Soome kaitsepolitsei Supo praegune juht Antti Pelttari.

Õigusteaduste doktorikraadi omav Pelttari kinnitati 2005. aastal siseministeeriumi rahvusvaheliste asjade osakonnajuhiks. Alates 2011. aastast on Pelttari töötanud supo juhina. Enne kaitsepolitsei juhtimist jõudis ta töötada ka koonderakondlasest Anne Holmlundi riigisekretärina.

Siseministeeriumi kantsleriks sobiks Iltalehti väitel Pelttari paremini, kuna tal on selgelt tugevam CV kui ta konkurendil Pimiäl. Alguses pidi uus kantsler tööle hakkama juba 15. jaanuaril, kuid valitsuskriisi ja poliitilise ametikoha täitmise raskuse tõttu on see hilinenud.

Ohisalo peab esitama valitsusele memo, kus ta põhjendab avalikult, miks on Pimiä tema sõnul parim kandidaat siseministeeriumi kantsleri ametikohale.

Iltalehti andmetel on Pelttari isik tähtis ka sellepärast, et ta ametiaeg supo juhina lõppeb järgmisel aastal, pärast mida saab praegune valitsus ametisse nimetada uue supo juhi. Soome kaitsepolitseid on pikalt juhtinud koonderakondliku taustaga inimesed – Pelttari ja tema eelkäija Ilkka Salmi.

Nüüd on aga Iltalehti väitel Sanna Marini koduparteil Sotsiaaldemokraatidel soov valitsusperioodi ajal nimetada ametisse vasakpoolse taustaga supo juht.

Iltalehti ajakirjaniku Lauri Nurmi hinnangul soovivad sotsid ja rohelised määrata uue supo juhi ja siseministeeriumi kantsleri praeguse valitsusperioodi ajal seetõttu, et isegi kui põlissoomlased järgmisesse valitsusse pääseksid, ei oleks neil võimalust neid ametikohti täita.

Tagasi üles
Back