Taani keelab alaealistele naerugaasi müümise

Naerugaasi balloonid. Foto on illustratiivne. FOTO: Pa Images / Scanpix

Taanil on kavas keelata alaealistele naerugaasi müümine, et teha lõpp selle kasutamisele tujutõstva vahendina, sest see pole ohutu, ütlesid ametnikud täna.

«Me teeme lõpu naerugaasi liiga kergele kättesaadavusele ja gaasikapslite kuritarvitamisele noorte poolt,» ütles tööstusminister Simon Kollerup avalduses.

Seadusandjad on naerugaasi ehk dilämmastikoksiidi müügi piiramise küsimuses pea üksmeelsed, mistõttu läheb eelnõu parlamendis takistusteta läbi ja keeld jõustub maist. Täiskasvanud võivad osta korraga vaid kaks gaasikapslit.

Varem meditsiinis laialdaselt tuimesti ja valuvaigistina kasutatud dilämmastikoksiid ehk naerugaas on müügil väikeste balloonidena vahukoore valmistamiseks ja õhupallide täitmiseks. Gaasi eufooriline mõju on teinud sellest populaarse lõõgastusvahendi.

Tervishoiutöötajad hoiatavad, et gaasi regulaarne kasutamine võib põhjustada närvisüsteemi probleeme, südame rütmihäireid ja mälukaotust.

Uuringute põhjal on iga kuues 15-25-aastane Taani poiss ja iga kümnes tüdruk naerugaasi proovinud. Alates 2016. aastast on registreeritud kolm naerugaasiga seotud surmajuhtumit.

Taanist saab esimene Euroopa Liidu riik, kus piiratakse naerugaasi müüki alaealistele.

Tagasi üles
Back