Austraalia põlengud ähvardavad tõsta CO2-e rekordtasemele

Lennuk heitmas tulekustutusvahendit Austraalias Uus-Lõuna-Walesis põlevale metsatulekahjule.

FOTO: IAIN BREW / REUTERS / Scanpix

Süsihappegaasi emissioon Austraalia maastikupõlengutest viib sel aastal süsihappegaasi hulga atmosfääris rekordsuureks, teatas Briti meteoroloogiateenistus.

Planeeti soojendava süsihappegaasi taseme kasv peaks sel aastal olema suurim alates mõõtmiste algusest 1958. aastast, lisas meteoroloogiateenistus.

Süsihappegaasi tase, mida mõõdetakse Hawaii Mauna Loa observatooriumis, kõigub ilmastiku tõttu aastaringselt.

Aastane trend on aga vääramatul tõusukursil ning mais oodatakse selle kerkmist rekordilise 417 osakeseni miljoni kohta (ppm).

Tänavune aasta tuleb prognooside järgi esimene, kus süsiniku tase ei lange kordagi alla 410 ppm. Keskmiseks peaks kujunema 414,2 ppm-i.

See on kõrgeim kontsentratsioon vähemalt 800 000 aasta jooksul ja võimalik et kuni kolme miljoni aasta jooksul.

«Kuigi aastane CO2 tase on alates 1958. aastast igal aastal kasvanud, kantuna fossiilsete kütuste põletamisest ja metsade hävitamisest, ei ole see kasv päris ühtlane, tulenevalt kõikumisest süsiniku neelajate, eriti troopilised metsade vastureaktsioonis,» ütles Richard Betts Briti meteoroloogiateenistusest.

«Tänavu peaks need olema teist aastat järjest tavapärasest nõrgemad,» ütles ta.

Meteoroloogiateenistus prognoosib tänavu süsihappegaasi taseme tõusmist 2,74 ppm-i võrra, mida on 10 protsenti enam kui mullune kasv.

«Esialgsed andmed viitavad, et need metsapõlengud panustavad süsiniku taseme tõusu rohkem, kui inimtekkelise emissiooni kasv 2018–2019. aastal,» lisas teenistus.

Tagasi üles
Back