ÜRO on kutsunud rahvusvahelist kogukonda appi võitlema rändrohutirtsude parvedega, mis liiguvad Ida-Aafrikas ning võivad tekitada piirkonnas näljahäda.

ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsioon (FAO) palus abi, et vältida võimalikku toidunappust ning ennetada piirkonna inimeste alatoitumust ja nende elatisvahendite kadumist.

Etioopias, Keenias ja Somaalias liiguvad praegu ringi enneolematult suured ja hävitavad rändtirtsude parved. FAO pelgab, et juuniks võib näljaste putukate arv kasvada 500 korda.

Rändrohutirtsude parv Lerata külas Keenia Samburu maakonnas.

FOTO: TONY KARUMBA / AFP / Scanpix

Etioopiat ja Somaaliat pole tabanud sedavõrd ulatuslik rändrohutirtsude hävitustöö viimasel 25 aastal, Keeniat koguni viimasel 70 aastal. Kui parved peaks kasvama, võib oht levida ka Lõuna-Sudaani ja Ugandasse.

Rändtirts istumas oksal Katitika külas Keenias.

FOTO: Ben Curtis / AP / Scanpix

«Nuhtluse leviku kiirus ja nendega saastatus on palju ulatuslikum kui tavaliselt, mistõttu on nad surunud kohalike ja riiklike võimude suutlikkuse viimase piirini,» teatas FAO.

Organisatsiooni hinnangul on ainus võimalus rändtirtsudega võidelda pritsida neid putukamürgiga õhust.

1

Rändrohutirtsude parved saabusid Ida-Aafrikasse üle Punase mere Jeemenist. Tugevad vihamasajud 2019. aasta lõpus lõid täiuslikud tingimused ablaste putukate paljunemiseks.

Rändrohutirtsude parv Lerata külas Keenia Samburu maakonnas.

FOTO: TONY KARUMBA / AFP / Scanpix

Probleem võib aja edenedes muutuda hullemaks, sest lisaks Ida-Aafrikale on rändrohutirtsud siginud ka Indias, Iraanis ja Pakistanis ning kevade jooksul võivad sealgi tekkida hiigelparved.

Rändrohutirtsud võivad päeva jooksul liikuda kuni 150 kilomeetrit ning iga täiskasvanud putukas võib iga päev süüa oma kehakaalu jagu toitu.

FAO andmeil võib näiteks Pariisi linna suurune parv tarbida päevas sama palju toitu, kui kogu Prantsusmaa elanikkond päeva jooksul.

1

Talulapsed püüdmas peletada rändtirtse põllult Katitika külas Keenias.

FOTO: Ben Curtis / AP / Scanpix

ÜRO hoiatas juba novembris, et Etioopiat rüüstavad rändrohutirtsud võivad levida naabermaadesse. Etioopia Amhara piirkonnas kaotasid osad talupidajad kogu oma saagi.

Läinud kuul sundis rändrohutirtsude parv Etioopias lennukit oma trajektoori muutma, sattudes mootorisse ja põrgates vastu lennuki keret. Lõpuks oli lennuk sunnitud Addis Abebas maanduma.

Rändrohutirtsude parv Lerata külas Keenia Samburu maakonnas.

FOTO: TONY KARUMBA / AFP / Scanpix