P, 24.09.2023

Iraan süüdistas Euroopat tuumaleppega seoses rassismis

Facebook
Comments
Iraani välisminister Mohammad Javad Zarif.
Iraani välisminister Mohammad Javad Zarif. Foto: AFP / Scanpix

Iraani välisminister süüdistas Ühendkuningriiki, Prantsusmaad ja Saksamaad seoses 2015. aasta tuumaleppe vaidluste mehhanismi käivitamisega rassismis.

«Pärast Ühendriikide ja Euroopa korduvaid rikkumisi ei ole Iraanil õigust kasutada artiklit 36, seda hoolimata Euroopa ametnikele saadetud kirjalikest teadetest,» ütles minister Mohammad Javad Zarif, täpsustamata, kuidas see õigus Iraanilt võetud on.

«Me ei aktsepteeri sellist rassismi,» lisas ta.

Ühendkuningriik, Prantsusmaa ja Saksamaa käivitasid 14. jaanuaril tuumaleppe vaidluste lahendamise mehhanismi, mida näeb ette leppe artikkel 36. Samas on nad rõhutanud, et on tuumaleppele endiselt pühendunud.

Tuumalepe pakkus Iraanile leevendust rahvusvahelistest sanktsioonidest, kuid seda on tõsiselt õõnestanud Ühendriikide 2018. aasta otsus leppest lahkuda ja taaskehtestada karmid sanktsioonid.

Alates mullu maist on Iraani leppes ettenähtud piiranguid järkjärgult rikkunud vastusena USA lahkumisele ja Euroopa suutmatusele leida mehhanismi USA sanktsioonidest kõrvale hiilimiseks.

Vaidluste mehhanismi järgi võivad leppe osapooled esitada kaebusi ühiskomisjonile. Kui komisjon probleemi lahendada ei suuda, saadetakse küsimus edasi välisministritele ja lõpuks ÜRO Julgeolekunõukogule, mis võib sanktsioonid taaskehtestada.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles