Kreml reageeris raevukalt Zelenskõi sõnadele kokkumängust natsidega

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi.

FOTO: AFP / Scanpix

Kreml reageeris täna raevukalt Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõi äsjasele avaldusele, mille kohaselt viis Nõukogude Liidu kokkumäng Natsi-Saksamaaga Teise maailmasõja puhkemiseni. 

«Me ei ole kategooriliselt nõus selle avaldusega,» ütles ajakirjanikele president Vladimir Putini pressiesindaja Dmitri Peskov, süüdistades Zelenskõid Poola «äärmiselt ekslike» seisukohtade toetamises ajaloosündmuste osas.  

Nõukogude koostöö natsidega on endises nõukogude blokis ülitundlik teema, mida poliitilises retoorikas pahatihti tarvitusele võetakse.

Natsi-Saksamaa ja Nõukogude Liit tungisid 1939. aasta septembris Poolasse ja jagasid riigi vastavalt Molotovi-Ribbentropi pakti salaprotokollile. Natside invasioon ajendas Suurbritanniat ja Prantsusmaad kuulutama Saksamaale välja sõja. 

Eile Aushcwitzi koonduslaagri vabastamise 75. aastapäeval Poolat külastanud Zelenskõi ütles, et Poola oli esimene, kes sai tunda totalitaarrežiimide kuritegeliku kokkumängu tagajärgi. 

«See viis Teise maailmasõja puhkemiseni ja võimaldas natsidel käivitada surmava holokaustimasina,» lausus ta ühisel pressikonverentsil Poola presidendi Andrzej Dudaga.

Nõukogude väed vabastasid Auschwitzi, kus natsid tapsid üle 1,1 miljoni inimese, kellest enamik olid juudid.

Peskovi sõnul solvasid Zelenskõi sõnad kümneid miljoneid kodanikke Venemaal, Ukrainas ja teistes postsovetlikes riikides, mis võitlesid natsivägede vastu. 

«Me ei nõustu selle avaldusega. Peame seda meie isaisade mälestuse seisukohast ekslikuks ja solvavaks,» lisas ta. 

Zelenskõi kohtus Putiniga esmakordselt detsembris Pariisis peetud tippkohtumisel Ida-Ukraina konflikti lahendamiseks. 

Vene parlamendi ülemkoja väliskomisjoni esimees Konstantin Kossatšov süüdistas Zelenskõid Euroopat vabastada aidanud ukrainlaste reetmises ja Vene-Ukraina suhete kahjustamises.

Vene välisluureteenistuse juhi Sergei Narõškini sõnul kaldub Zelenskõi üha enam ukraina natsionalismi ideede poole. 

Möödunud kuul süüdistas Putin Poolat kokkumängus Hitleriga ja panuses Teise maailmasõja puhkemisse, põhjustades uusi pingeid Varssavi ja Moskva vahel. 

Tagasi üles