Trumpi Lähis-Ida rahuplaan seadis osalised kõrgendatud valmisolekusse

USA president Donald Trump võõrustab Valges Majas Iisraeli peaministrit Benjamin Netanyahut.

FOTO: SAUL LOEB/AFP/Scanpix

Ameerika Ühendriikide president Donald Trump avalikustab täna õhtul kauaoodatud Lähis-Ida rahuplaani, mille ootuses on osalised seadnud end juba kõrgendatud valmisolekusse. Homme esitletakse plaani ka Vene presidendile Vladimir Putinile.

Trump avaldab USA rahuplaani täna Eesti aja järgi kell 19 Valges Majas koos Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahuga. Palestiinlased on rahuleppe tagasi lükanud ja üritusest Washingtonis osa ei võta. Täna ja homme kavandatakse Läänekaldal ja Gaza sektoris meeleavaldusi.

USA ettepaneku üksikasjad on veel salastatud, kuid dokumendis võidakse toetada Iisraeli Jordani jõe okupeerimisel. Regioon moodustab Läänekaldast umbes 30 protsenti.

Iisraeli siseminister Aryeh Deri ütles eile, et Iisraeli valitsus astub selle suunas samme ning Jordani jõe okupeerimine oli ka üks Netanyahu valimislubadustest sügisel. 

«Siseministrina tahaksin teile öelda, et oleme alustanud annekteerimise ettevalmistamist, me seame pabereid korda,» ütles Deri.

Iisraeli sõjavägi teatas täna, et asub USA rahuplaani avaldamise eel tugevdama üksusi Jordani orus, mida uus plaan hõlmama peaks.

«Pärast Iisraeli kaitsejõududelt olukorra hinnangu saamist otsustati tugevdada Jordani oru piirkonda jalaväelastega,» teatas sõjavägi.

Gaza sektoris läks täna lahti Trumpi ja Netanyahu piltide põletamine.

FOTO: IBRAHEEM ABU MUSTAFA/REUTERS/SCANPIX

Teiselt poolt teatasid Palestiina rivaalitsevad poliitilised jõud Hamas ja Fatah, et kohtuvad täna Läänekaldal Ram Allah's, et seista vastu Trumpi rahuplaanile.

Hamasi ametnik Nasser al-Din al-Shaar kinnitas, et osaleb kokkusaamisel, kuhu on kutsutud kõik Palestiina liikumised.

«Kohtumisel arutatakse positsiooni, mis tuleb Trumpi plaani vastu võtta,» ütles Shaar.

Gazat valitsev islamistlik Hamas on president Mahmud Abbasi mõõduka Fatah'ga juba aastaid tülis olnud. Hamasi esindajad osalevad Läänekaldal tegutseva Palestiina valitsuse kohtumistel harva.

Trumpi sõnul on rahuplaanil võimalus edukas olla ja see toob kasu palestiinlastele, kes väidetavalt sellega lõpuks ka lepivad.

«See on neile väga hea, see on neile isegi ülemäära hea,» ütles Trump eile. «Ma arvan, et me saame lõpuks palestiinlaste poolehoiu.»

Palestiinlased ärgitavad maailma üldsust Trumpi plaani tõrjuma. «Kutsume rahvusvahelist kogukonda seda boikottima, sest see on vastuolus rahvusvahelise õigusega,» ütles Palestiina peaminister Mohammed Shtayyeh.

Homme sõidab Netanyahu Moskvasse, et tutvustada Trumpi rahukava Putinile.

Venemaa välisminister Sergei Lavrov märkis täna, et rahukava peaksid üle vaatama rahuprotsessiga seotud rahvusvahelised jõud. USA, Venemaa, Euroopa Liit ja ÜRO peaksid ettepanekut analüüsima, lisas Lavrov.

Sealjuures on tähtis kuulata ära palestiinlaste positsioon. Lisaks on tähtis, et sellele annaks hinnangu regionaalne ühendus Araabia Liiga, sõnas minister. 

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles