iDeal kampaania

Suurbritannia osales viimast korda EL-i liikmena ühenduse ministrite kohtumisel

Euroopa Liidu ja Suurbritannia lipp.

FOTO: AP / Scanpix

Briti minister osales teisipäeval Ühendkuningriigi viimasel kõrgetasemelisel kohtumisel Euroopa Liidu liikmena, reedel lahkub Suurbritannia ühenduse ridadest pärast ligi viis aastakümmet kestnud liikmesust.

Briti Euroopa- ja Ameerika-asjade minister Christopher Pincher võttis teisipäeval osa EL-i üldasjade nõukogu regulaarsest istungist.

Ühendkuningriik lahkub EL-ist reede keskööl Brüsseli aja järgi ning Briti ministrid ei osale enam ühenduse sisekohtumistel.

«See on ajalooline nädal Ühendkuningriigi ja Euroopa Liidu jaoks,» ütles Pincher Brüsselis ajakirjanikele pärast muidu mittetähelepanuväärset ministrite kohtumist.

Pincher rõhutas, et Suurbritannia lahkub küll EL-i institutsioonidest, kuid soovib jääda Euroopaga sõbraks.

Ta tänas Ühendkuningriigi partnereid aastaid kestnud sõpruse eest, kuid lisas: «Me ootame väga erinevat maailma ja väga erinevat suhet.»

Prantsusmaa Euroopa-asjade minister Amelie de Montchalin märkis omakorda: «Me kaotame partneri, me kaotame liikme ja mul on ka tunne, et ÜK kaotab palju toetust paljudel läbirääkimistel, mida ÜK teatel alustatakse lähinädalatel.»

«Kaubanduskõnelustel USA ja teistega on ÜK nüüd üksi,» lisas ta, väljendades kahtlust, kas aasta lõpuks jõutakse täiemahulise vabakaubandusleppeni ÜK ja EL-i vahel.

De Montchalini Saksa kolleeg Michael Roth, kelle riik on aasta teises pooles EL-i eesistuja, märkis, et kõikehõlmava leppe saavutamiseks on liiga vähe aega.

«Meil ei ole palju aega,» ütles Roth ajakirjanikele. «Kõik peavad aru saama, et mängud peavad nüüd lõppema. Me oleme raisanud viimastel kuudel palju aega.»

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles