Auschwitzi ellujäänu hoiatus pahandas Poola valitsust

Marian Turski Auschwitz-Birkenau surmalaagris selle sulgemise 75. aastapäeval 27. jaanuaril 2020.

FOTO: AFP / Scanpix

Auschwitzi surmalaagri ellujäänu hoiatus diskrimineerimise ees ükskõikseks jäämise eest tekitas pahameelt Poola konservatiivses valitsuses, kelle sõnul olla see sõnum liialt poliitiline.

Marian Turski (93) oli üks põhikõnelejaid esmaspäeval toimunud Auschwitzi vabastamise 75. aastapäeva mälestusüritusel, kus osalesid maailmaliidrid ja paarsada teist ellujäänut.

Oma kõnes märkis Turski, et holokaust ei tekkinud eikuskilt, vaid edenes samm sammult, kuni ühiskonna nõustumine väikese diskrimineerimisega viis lõpuks getode ja surmalaagriteni.

Ta kutsus inimesi mitte jääma ükskõikseks, kui vähemusi diskrimineeritakse, kui ajalugu moonutatakse ja kui keegi murrab kehtivat ühiskondlikku lepet.

Turski ei maininud kordagi Poola praegust konservatiivset valitsust, kuid paljud mõistsid tema sõnu kriitikana poliitikute ja ametnike suunal, kes kasutavad diskrimineerivat keelt põgenike, LGBT inimeste ja usuvähemuste vastu.

Turski kõne sai suure auplusi osaks, kuid võimupartei Seadus ja Õiglus liikmed sellega kaasa ei läinud.

Asevälisminister Paweł Jabłoński ütles AP-le, et valitsus hindab Turski sõnavõtte sõjakoleduste teemal ja ajaloolise tõe säilitamise asjus, aga: «Samal ajal oleme me karmilt vastu mistahes katsetele ellujäänute avalduste kuritarvitamisele või väärkasutamisele tänastel poliitilistel eesmärkidel.»

Tagasi üles