Saada vihje

Hispaania paremäärmuslastele maksis palka Iraani eksiilopositsioon

Copy
Voxi praegused parlamendisaadikud Santiago Abascal (vasakul) ja Iván Espinosa de los Monteros said pikka aega palka Iraani opositsiooni välismaiste toetajate taskust.
Voxi praegused parlamendisaadikud Santiago Abascal (vasakul) ja Iván Espinosa de los Monteros said pikka aega palka Iraani opositsiooni välismaiste toetajate taskust. Foto: PIERRE-PHILIPPE MARCOU/AFP

Hispaania paremäärmusliku erakonna Vox liidrite palga maksis ning partei üüri- ja tehnoloogiakulud tasus välismaal tegutsev Iraani opositsioonirühmitus Iraani Vastupanu Rahvusnõukogu (NCRI), mis mitme aasta kestel kuulus USAs terrorirühmituste nimekirja.

Voxi praegused parlamendisaadikud Santiago Abascal ja Iván Espinosa de los Monteros said kaheksa kuu jooksul parteilt palka ning raha tuli ajalehe El País andmeil annetustest, mille tegi NCRI. Kokku maksti nende palkadeks umbes 65 000 eurot.

NCRI-l oli varem relvastatud tiib, mis oli Ameerika Ühendriikides kantud terrorirühmituste nimekirja kuni 2012. aastani ehk veel aasta enne marurahvusliku Voxi asutamist Hispaanias.

Praegu on Vox Hispaania parlamendi suuruselt kolmas jõud 52 saadikuga, kuid erakond loodi 2013. aastal umbes ühe miljoni euro suuruse NCRI annetuse najal. Sama aasta 17. detsembril, täpselt samal päeval kui partei registreeriti, sai Vox esimese annetuse välismaalt – eksiiliraanlased kandsid neile üle 1156,22 eurot.

2014. aasta europarlamendi valimiste kampaaniaks Voxile tehtud annetustest vaid kaks ei tulnud Iraani vastupanuliikumistelt.

Kuu hiljem hakkas jooksma toonase peasekretäri Abascali ja partei kõrge ametniku Espinosa de los Monterose palk, mis tuli Iraani valitseva režiimi vastastelt. Raha vahendas parteile selle asutaja ja esimene juht Alejo Vidal-Quadras.

Abascali netopalk oli 3570 eurot (enne maksude tasumist 5000 eurot) ning ta sai seda 2014. aasta veebruarist oktoobrini, kokku 40 000 eurot. Espinosa de los Monterose netopalk oli 2300 eurot (enne maksude tasumist 3083 eurot), kinnitasid kaks partei endist ametnikku. Praegune Voxi kõneisik parlamendis Espinosa de los Monteros sai palka sama kaua kui Abascal, kuid tasu maksti talle läbi ühe ettevõtte.

Voxi praegune parlamendisaadik Javier Ortega Smith keeldus töötasust.

Meeste palga suurus otsustati Espinosa de los Monterose kodus peetud hommikusöögil ning selle kinnitas Voxi peakontor Madridis.

Mõlemad mehed keeldusid asja El Paísile kommenteerimast.

Meeste palgaraha jõudis annetustena Voxi kassasse kokku 141 ülekandega NCRI toetajatelt eri riikides.

Kogu kampaaniaraha ühelt huvigrupilt

Kokku sai marurahvuslik erakond NCRIga seotud annetajatelt 971 890,56 eurot alates 2013. aasta detsembrist kuni 2014. aasta aprillini. Selle raha eest tehti ka kampaaniat 2014. aasta Euroopa Parlamendi valimisteks, lisaks maksti sellega partei peakontori üüri ning hangiti mööblit ja arvuteid.

Annetatava raha hankimiseks saatis NCRI kogu maailmas välja 35 rahakogujat ning oma rahakotirauad avasid 15 riigi elanikud, nende seas näiteks Saksamaa, Itaalia, Šveitsi, Kanada ja USA iraanlased. Suurem osa neist annetustest oli tehtud anonüümselt, kuid teada on 141 inimese nimed, kes tegid ülekandeid.

2014. aasta europarlamendi valimiste kampaaniaks saadud annetustest vaid kaks ei tulnud Iraani vastupanuliikumistelt, needki mõlemad jäid alla 2000 euro. Raha laekumine välismaalt peatus enne valimisi.

Voxi ja Iraani eksiilliikumise vaheliseks sidemeks oli partei asutaja Vidal-Quadras, kes kohtus rühmituse delegatsiooniga, kui oli aastatel 1999–2014 Euroopa Parlamendi saadik. Ta lahkus Voxist 2015. aastal erimeelsuste tõttu Abascaliga.

NCRI asutasid Teheranis 1965. aastal kolm tudengit ning organisatsiooni sõjaline tiib Mojahedin-e Khalq (MEK) võeti terroristlike ühenduste nimekirjadest maha pärast protsessi rahvusvahelises kohtus aastatel 2003–2014. The Guardiani paari aasta tagune uurimus näitas, et MEK tegi enda legaliseerimiseks kulukat lobikampaaniat.

Märksõnad

Tagasi üles