Šoti esimene minister lubas võimsamat iseseisvuskampaaniat

Šoti esimene minister ja Šoti Rahvuspartei (SNP) liider Nicola Sturgeon 30. jaanuar 2020.

FOTO: AFP / Scanpix

Šoti esimene minister Nicola Sturgeon ütles reedel, et on valmis suurendama kampaaniat Šotimaa iseseisvumiseks Brexiti tõttu. 

Šoti Rahvuspartei (SNP) liider Sturgeon sõnas Edinburghis peetud kõnes, et Suurbritannia väljaastumine Euroopa Liidust on «pöördepunkt» ÜK ja Šotimaa jaoks. 

«Täna õhtul kella 11.00 seisuga ÜK, mille koosseisu jäämise poolt Šotimaa hääletas, ÜK EL-i koosseisus, status quo, mille poolt enamus hääletas, enam ei eksisteeri,» ütles Sturgeon. 

«Tingimustes, mis valitsesid 2014. aastal, on sisuline muutus,» ütles Sturgeon, viidates viimasele rahvahääletusele Šoti iseseisvumise üle, milles hääletati ÜK koosseisu jäämise poolt. 

Sturgeoni sõnul on tema parteil poliitiline toetus uue referendumi korraldamiseks, viidates kolmele viimasele ÜK parlamendivalimisele, kus Šotimaal võitis enamuse toetuse rahvuslik SNP. 

ÜK peaminister Boris Johnson on lükanud uue Šoti referendumi plaani tagasi. 

Šotimaal toetati EL-i koosseisu jäämist 2016. aasta Brexiti referendumil ning reedel olid Šoti ajalehtede esikaaned euroopameelsed. 

Iseseisvusmeelne päevaleht The National kirjutas: «Kallis Euroopa. Me ei hääletanud selle poolt. Ärge unustage... Šotimaale tuli põlema jätta.» 

Suurbritannia astub reedel ametlikult Euroopa Liidust välja. 

Ühes viimases uuringus toetas väike enamus šotlasi ÜK-st väljaastumist.

«Meie partei kampaania on seetõttu valmis aktiivsemaks muutuma,» ütles Sturgeon, lubades kahekordistada SNP tänavust reklaami- ja kampaaniaeelarvet.

«Me teeme jätkuvalt kõik, mis suudame, et tagada sel aastal referendum ja põhjusega: Brexit on viinud Šotimaa valele rajale.»

«Mida kaugemale me sellel rajal kõnnime, seda kauem võtab aega tagasi õigele teele jõudmine.» Šotimaa oli väga lähedal iseseisvuse saavutamisele, rõhutas SNP liider. 

Sturgeon ei välistanud, et palub juriidilist täpsustust Šoti valitsuse volituste kohta organiseerida nõuandvat referendumit, kui London lükkab uue rahvahääletuse palve tagasi. 

Tagasi üles
Back