Brasiilia president esitles seadust põliselanike maal kaevandamiseks

Brasiilia president Jair Bolsonaro.

FOTO: Reuters / Scanpix

Brasiilia president Jair Bolsonaro esitles kolmapäeval vastuolulist seadust, mis avab põliselanike maa kaevandamiseks, põllumajanduseks ja hüdroelektri tootmiseks.

Paremäärmuslik president nimetas seadust unistuseks, samas kui kui põlisrahvaste liidrid nimetavad seda genotsiidieelnõuks.

Seadus lubab uues maa-arenduses osaleda nii põliselanikel kui teistel arendajatel ning see vajab veel kongressi heakskiitu.

«Ma loodan, et see unistus täitub,» ütles Bolsonaro. «Põliselanik on inimene nagu meiegi, kellel on süda, hing, ihad, vajadused ja kes on brasiillane nagu meiegi.»

President ütles, et eelnevate valitsuste otsus selliseid tegevuseid mitte reguleerida on põhjustanud õiguslikku ebakindlust ja julgustanud ebaseaduslikku kaevandamist.

«See suur samm sõltub kongressist,» ütles Bolsonaro.

«Meid hakkavad survestama keskkonnakaitsjad. Need inimesed, kui ma saaks, ma vangistaks Amazoni regiooni, sest neile meeldib keskkond nii väga,» lausus president, kes sageli nimetab keskkonnakaitsjate survet vandenõuks.

Umbes 600 Brasiilia põliselanike liidrit kogunesid jaanuaris Mato Grosso osariigis, et mõista valitsuse meede hukka. Nad nimetasid seda genotsiidiks, etnotsiidiks ja ökotsiidiks.

Bolsonaro valitsuse väitel on paljud põliselanike liidrid aga projekti poolt.

Tagasi üles
Back