L, 30.09.2023

Peaminister: Albaania ei hakka EL-i ukse taga nutma

Facebook
Comments 1
Albaania peaminister Edi Rama.
Albaania peaminister Edi Rama. Foto: AFP / Scanpix

Albaania ei jää nutma ja Euroopa Liidu ukse avamist ootama, ütles peaminister Edi Rama ning rõhutas, et riik peab keskenduma oma tulevikule, kuni Brüssel laienemisprotsessiga seotud probleemid lahendab.

Albaania lootis saada oktoobris rohelist tuld EL-iga liitumiskõneluste alustamiseks, kuid Prantsusmaa, Taani ja Holland panid sellele veto.

Sama saatus sai osaks tema naaberriigile Põhja-Makedooniale, kelle tee EL-i tõkestas Prantsusmaa üksi.

Prantslaste ei pahandas Balkani riike, kuid tekitas rahulolematust ka EL-is, kus nüüd kahekordistatakse pingutusi, et saada mais kõigi liikmesriikide toetus Albaania ja Põhja-Makedooniaga kõneluste alustamisele. 

Albaania peaminister Edi Rama ütles aga, et tema ei oota hinge kinni pidades.

«Mina ei oota midagi. Me peame tegema, mida vaja Brüsseli otsustest sõltumata,» sõnas ta ja lisas, et riik ei saa elada ootusärevuses millegi pärast, mis ei seisa tema võimuses.

«Me ei seisa nuttes Euroopa ukse taga,» kinnitas ta.

«Me ei ole sel teel sellepärast, et prantslased või sakslased seda nõuavad, vaid kuna see on meie laste ja kogu riigi tuleviku seisukojast ainus arukas tee.»

Rama lisas, et EL-is käivad reformid, milles Tirana ei saa kaasa rääkida, ehkki Euroopa muutused on ka Albaaniale tähtsad.

Euroopa «kannatab, ta ei toimi, nagu peaks, see on selge».

Facebook
Comments 1

Märksõnad

Tagasi üles