USA justiitsministeeriumi endised töötajad soovivad ministri lahkumist

William Barr.

FOTO: Richard Drew / AP

Üle tuhande endise justiitsministeeriumi ametniku on allkirjastanud pöördumise Donald Trumpi justiitsministri tagasikutsumiseks seoses sekkumisega presidendi sõbra ja liitlase Roger Stone'i süüasjas.

Pühapäeval internetis ringelnud pöördumises süüdistati minister William Barri erapooletuse põhimõtte «avalikus ja korduvas rikkumises».

«Kellelegi ei või osaks saada erikohtlemine kriminaalasjades sellepärast, et tegemist on presidendi lähedase liitlasega,» öeldi pöördumises.

Avalduses on ka öeldud, et kui valitsus kasutab õiguskaitseorganeid selleks, et karistada vaenlasi ja teha eeliseid liitlastele, siis ei ole enam tegemist konstitutsioonilise vabariigiga, vaid autokraatiaga.

Eelmisel nädalal soovitasid prokurörid karistada Stone'i seitsme- kuni üheksa- aastase vanglakaristusega seoses süüdistusega, et ta on takistanud kongressi uurimisprotsessi ja valetanud seoses Venemaa sekkumisega valimistesse.

Trump laitis seda soovitust Twitteris kui «hirmsat ja väga ebaõiglast». Barr sekkus aga mitu tundi hiljem, kutsudes soovituse tagasi kui «ekstreemse, ülemäärase ja ebaproportsionaalse».

Olles silmitsi tõusva meelepahaga, ütles Barr neljapäeval teleintervjuus, et presidendi Twitteri-postitused on ta töö võimatuks teinud.

Justiitsministeeriumi endised ametnikud tervitavad küll Barri hilinenud arusaamist Trumpi säutsudega tekitatud kahjust, kuid leiavad samal ajal, et kahjuks kõnelevad Barri teod valjemini kui tema sõnad. 

«Need teod ning kahju, mida nad tegid justiitsministeeriumi mainele ja õigusriigi põhimõttele, nõuavad Barri tagasiastumist.»

Valge Maja nõunik Kellyanne Conway kaitses Trumpi Fox News'i pühapäevaprogrammis, kinnitades, et president ei andnud Barrile korraldusi, kuid oleks ebasiiras öelda, et presidendid üldse kriminaalasju ei kommenteeri.

Endised ametnikud on aga seisukohal, et osakonna juhtkonna poolt prokuröride seisukohale vastu astumine on ennekuulmatu ning tegemist oli sooviga tagada presidendi liitlase erikohtlemine.

«Veel ülekohtusem on aga ministri sekkumine, nagu ta seda tegi, kui president prokuröride juba kohtule esitatud vangistussoovituse avalikult hukka mõistis.» 

Tagasi üles