Ungari peaminister: iga vastsündinu kohta istutatakse kümme puud

METSA ISTUTAMINE, KUUSE ISTIK :30APR14,LAEKVERE, EESTI FOTOL; ARTISTON TALGUD KOOST

FOTO: /

Ungari peaminister Viktor Orbán lubas pühapäeval, et riigis istutatakse iga vastsündinu kohta kümme puud, et nii kliimamuutusega võidelda.

Tegemist on osaga kliima tegevusplaanist, mille valitsus eelmisel nädalal heaks kiitis. 

«Istutame 10 puud iga vastsündinu kohta, mis suurendab riigi metsapindala 2030. aastaks 27 protsendi võrra,» ütles peaminister oma iga-aastases pöördumises olukorrast riigis. 

Orbán kirjeldas eelmisel kuul oma kliimaplaani kui «kristlik-demokraatlikku» lähenemist üleilmse soojenemisega võitlemisel. Varem on ta nimetanud kristlik-demokraatlikuks muidki poliitikaid, sealhulgas raevukat vastuseisu islamiriikidest lähtuvale sisserändele.

Rahvusliku Energia- ja Kliimaplaani eesmärkide hulgas on ka tuuma- ja päikeseenergia kasutamine, et toota 2030. aastaks 90 protsenti elektrienergiast süsinikuvabalt.

Strateegia kinnitab Orbáni ja tema juhitud Fideszi partei hiljutist toonimuutust kliimaküsimustes.

Mullu nimetas üks Orbáni ministritest Rootsi kliimaaktivisti Greta Thunbergi «haigeks lapseks», kelle tänavaprotest on tavalistele ungarlastele «tülgastav».

Orbani-meelne meedia on sageli esitanud kahtlusi seoste puhul, mis on inimtekkelise soojenemise ja äärmuslike ilmastikuolude vahel.

Pärast algset vetot allkirjastas Orbán detsembris Euroopa Liidu 2050. aasta süsinikuneutraalsuse eesmärgid, olles saanud Brüsselilt järeleandmise tuumaenergia kasutatavuse osas.

Orbán lubas pühapäeval keelata juuliks jäätmete ebaseadusliku matmise ja plastpakendid, tõotas kasutada 2022. aastaks linnades ainult elektribusse ning toetada väikeste ja keskmiste ettevõtete rohepööret.

Samal ajal kiitis ta Ungari saavutusi «väsinud Euroopa eliidile» vastuhakkamisel viimase 10 aasta jooksul.

«Olime harjunud mõtlema, et Euroopa on meie tulevik, aga nüüd me teame, et meie oleme Euroopa tulevik,» ütles Orbán.

Oma mulluses aastakõnes tegi ta teatavaks maksuvabastuste ja -toetuste paketi, et julgustada peresid üles kasvatama rohkem lapsi. Seda nimetas ta «Ungari vastuseks» rahvastiku kahanemisele, mis ühtaegu on ka alternatiiv immigratsioonile.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles