Tõmmuks näoks joonistatud moorapead läitsid Saksamaal rassismiskandaali

Šokolaadimusi nime all müüdavad koogid Saksamaal. Moorapea nime kasutamisest on hakatud hoiduma, kuna seda peetakse üldiselt rassistlikuks. FOTO: Peter Schatz / www.imago-images.de / Scanpix

Üks Kölni pagarikoda tekitas üle Saksamaa laineid lööva rassismiskandaali, kui pani letile koogid, mille ümmargusele šokolaadipinnale oli maalitud punaste pruntis huultega nägu ning juustesse põimitud luu, heleda glasuuriga kookidel olid aga ees prillid ning peas Osmanite impeeriumist tuntud tutiga müts fess. Pagariäri omaniku väitel polnud koogi tagamõte sugugi rassistlik.

Saksamaal nime all šokolaadimusi (Schokokuss) tuntud koogid on eriti populaarsed just veebruaris peetava karnevali ajal.

Varem nimetati seda tüüpi kooki Mohrenkopf’iks ehk moorapeaks, kuid nime kasutamisest otsustati loobuda selle rassistliku alatooni tõttu, sest see viitas keskaegsetele moslemitest asukatele Euroopas ja Põhja-Aafrikas.

Kölni pagarikoda pani sel karnevalihooajal nägudega koogid vaateaknale välja nime all «Naljakad karnevalipead», kirjutas Deutsche Welle.

Esmalt jagas sotsiaalmeedias fotot kohviku Café Konfiserie Fromme vaateaknast kolumnist Jasmina Kuhnke, kelle hinnangul ei tähenda heledate ja tumedate kookide kõrvuti seadmine mitte tasakaalu, vaid seda, et kujutatud on lihtsalt erineva nahatooniga aafriklasi.

Sellele järgnes Twitteris diskussioon, kus osa inimesi jagas Kuhnke pahameelt, osa aga ei saanud aru, milles probleem seisneb.

Kohviku omanik Gregor Fromme ütles intervjuus ajalehel Kölner Stadt-Anzeiger, et vastuoluline väljapanek aknal on olnud nende traditsioon alates 1960. aastatest. «Me kaunistasime selle karnevali ajaks samal viisil, nagu paljud karnevalikostüümid olid minevikus kujundatud,» lausus Fromme, lisades, et huuled on ju ühesugused nii heledatel kui ka tumedatel kookidel. «Selle taga pole mingeid rassistlikke arusaamu. Meid külastavad paljud mustanahalised inimesed ja asiaadid ning seni pole kaebusi olnud.»

Fromme sõnul peab ta ise küll koogikesi traditsiooniliseks, kuid kavatseb siiski kaaluda, kas muuta nende disaini või mitte.

Juba 1893. aastast tegutsenud koogipood paneb enda väitel nn naljakaid karnevalipäid aknale välja vaid veebruarikuisel peohooajal. Muul ajal aastast müüb Fromme kaunistamata kooke nime all moorapea või Othello (moorlase järgi William Shakespeare’i samanimelises tragöödias).

Fromme kinnitusel teab ta, et moorapea nime peetakse rassistlikuks.

Rassismidebatt seoses Kölni karnevaliga pole siiski midagi uut. Karnevali korraldav ühendus kandis pikka aega nime Ulakas Neegripea (Frechener Negerköpp) ning muutis pärast ulatuslikku avalikku kriitikat selle alles 2018. aastal Metsikuks Võrukaelaks (Wilde Frechener).

Tagasi üles
Back