Rootsi prokurör: Olof Palme mõrv on lahendatud
Täiendatud kl 21.06

Rootsi peaminister Olof Palme mõrvati 1986. aastal.

FOTO: PP

Rootsi endise peaministri Olof Palme aastakümnete tagune mõrv on lõpuks lahendatud, ütles juhtivprokurör Krister Petersson.

Petersson rääkis Rootsi rahvusringhäälingule SVT, et uurijad on avastanud piisavalt uusi kindlaid asitõendeid. Prokuröri arvates on juba selle aasta esimesel poolel võimalik uurimine lõpetada ning esitada mõrvaga seoses süüdistus või jätta see esitamata.

«Mul on hea meel, et saan öelda, kuidas mõrv toimus ja kes selle eest vastutab,» kinnitas Petersson, kes on mõrva juurdlust juhtinud alates 2017. aastast.

Samas peetakse Rootsis võimalikuks, et kohut pole Palme mõrva asjus enam võimalik kellegi üle pidada, kuna arvatav süüdlane on surnud. Ajaleht Expressen kirjutab, et mõrvas kahtlustatakse ilmselt Stig Engströmi, keda tunti Skandiammeni nime all. Tollal 52-aastane Engström oli esimesena mõrvapaigas ja enda sõnul üritas surmavalt haavatud Palmet aidata. Engström kuulati uurimise käigus korduvalt üle, kuid teda ennast ei kahtlustatud kordagi. Stig Engström suri 2000. aastal.

Krister Petersson ei soovinud Expressenis avaldatut kommenteerida.

Populaarne valitsusjuht mõrvati 28. veebruaril 1986, kui ta jalutas koos abikaasaga, kuid ilma ihukaitsjateta Stockholmis kinoseansilt koju. 1988. aastal vahistati mõrvas kahtlustatuna Christer Pettersson, kelle peaministri abikaasa Lisbet Palme mõrvarina tuvastas. 1989. aastal mõisteti Pettersson küll süüdi, kuid hiljem ringkonnakohus vabastas ta süütõendite vähesuse tõttu.

Aastakümnete jooksul on mõrvaga seoses esile kerkinud ka mitu teist versiooni, millest ükski pole aga kinnitust leidnud.

Sotsiaaldemokraatlikkusse Töölisparteisse kuulunud Olof Palme oli Rootsi peaminister aastatel 1969–1976 ning 1982–1986. Parteid juhtis ta alates 1969. aastast kuni oma surmani.

Tagasi üles
Back