AfD palus vabandust rassistliku värviraamatu pärast

Pilt erakonna Alternatiiv Saksamaale värviraamatust. FOTO: twitter

Erakond Alternatiiv Saksamaale (AfD) tunnistas, et tegi vea, jagades värviraamatuid, mis sisaldasid ksenofoobseid pilte. Muuseas oli raamatus näha relvade ja Türgi lippudega inimesi.

AfD Nordrhein-Westfaleni liidumaa haru teatas avalduses, et soovib siiralt vabandust paluda intsidendi eest, milles jagati värviraamatut ksenofoobsete piltidega.

«Kuigi enamikus joonistustes ei olnud vastuolusid ja need ühtisid projektijuhtistega, olid nende hulgas kahjuks ka mõned, mis ei olnud kindlasti OK ja ilmselgelt ei esinda ka parlamendirühma uskumusi,» seisab avalduses.

AfD lisas, et kuigi nad olid andnud raamatule heakskiidu, avaldati see enne õiget aega.

«Minu eilne hinnang oli ekslik. Raamatut ei oleks pidanud sellisel kujul avaldama,» taganes oma ennistusest ka liidumaa AfD parlamendifraktsiooni juht Markus Wagner.

Algul oli erakond projekti kaitsnud, öeldes, et kriitika raamatu kohta on «rünnak kunstilisele ja satiirilisele vabadusele».

Nordrhein-Westfaleni liidumaa parlament teatas eile, et alustas juurdluse selle kohta, kas AfD tegevus värviraamatu avaldamiseks maksumaksja raha kasutamisel oli sobilik või mitte. Politsei ja prokuratuur teatasid, et alustavad juhtumi kohta ka vihaõhutamise juurdlust.

Värviraamatut pealkirjaga «Värvime Nordrhein-Westfaleni liidumaad» jagati AfD parlamendifraktsiooni üritusel nädalavahetusel Krefeldi linnas.

Ühel pildil kujutati stseeni basseini ääres, kus viibivad burkadega naised ja kontidega peakatteid kandvad isikud. Pildi all nurgas on noaga käsi. Teisel pildil on grupp inimesi autodes, kes lehvitavad Türgi lippe ja vehivad relvadega.

Nordrhein-Westfalen on Saksamaa kõige rahvarohkem liidumaa, samuti on see etniliselt kõige mitmekesisem. Liidumaal elab palju Türgi päritolu immigrante.

Värviraamatu joonistused tekitasid pahameelt nii Saksa poliitikute kui avalikkuse hulgas. Katoliku kirik otsustas trükise tsenseerida.

Tagasi üles
Back