iDeal kampaania

Lõuna-sudaanlased on vaenukirvest matmas

Lõuna-Sudaani president Salva Kiir (kaabuga) ja mässuliste liider Riek Machar (paremal).

FOTO: AFP / Scanpix

Lõuna-Sudaani vaenupooled moodustasid täna koalitsioonivalitsuse, keerates uue lehekülje kodusõja lõpetamise poole.

Mässuliste liider Riek Machar vannutati täna president Salva Kiiri esimeseks asepresidendiks. Machar ja Kiir on ühtsusvalitsust proovinud moodustada ka kahel varasemal korral, kuid neid katseid ei saatnud edu.

Maailma noorim riik laskus kodusõtta 2013. aastal, kaks aastat pärast Sudaanist iseseisvumist, kui Kiiri ja Machari toetajad riidu läksid. Katse sõlmida rahu on korduvalt nurjunud, sealhulgas 2016. aastal, kui Machar naases asepresidendi ametisse, kuid vaid paar kuud hiljem riigist konflikti taaslahvatamise tõttu põgenes.

Hiljutisimale rahuleppele järgnes tohutu rahvusvaheline surve. Paavst Franciscus suudles mullu Kiiri ja Machari jalgu, mõjutamaks neid oma erimeelsusi minetama. Laupäevasel tseremoonial esitleti neile selle meeldetuletuseks sellest ka pilti.

Machar ja Kiir lükkasid koalitsioonivalitsuse loomise tähtaja kahel korral edasi, mis viis viimse piirini Lõuna-Sudaani suurima toetaja USA kannatuse. Läinud nädalal tegid mõlemad aga olulisi järeleandmisi.

Kiir teatas mööndustest osariikide arvu küsimuses ja Machar nõustus tegema Kiiri vastutavaks tema turvalisuse eest. Neljapäeval teatati ühtsusvalitsuse moodustamise leppeni jõudmisest ja plaanist korraldada kolme aasta jooksul valimised, mis oleks riigi jaoks esimesed.

«Lõpuks oleme me rahu lävel,» teatas Radio Miraya reporter Jonglei osariigist.

«Ma rõõmustan koos lõunasudaanlastega, eriti ümberasustatute, näljaste ja leinajatega, kes on seda niivõrd kaua oodanud,» säutsus Canterbury peapiiskop Justin Welby Twitteris.

Juubeldustest hoolimata hoiatasid humanitaarorganisatsioonid, analüütikud ja diplomaadid, et ees on veel suured väljakutsed. Märgina ettevaatlikkusest ei osalenud valitsuse ametisse vannutamisel ükski riigipea peale Sudaani liidri kindral Abdel-Fattah-Burhani.

«Kuigi palju on veel teha, on see oluline verstapost teel rahuni,» teatas USA saatkond.

Rahu jaoks tuleb vaenutsevad väed siduda kokku üheks armeeks, kuid ÜRO ja teiste teatel on see protsess graafikust maas.

Analüütikud on ka rõhutanud, et uus valitsus peab olema kaasav, kuivõrd sõdimine käib sageli etnilist liini pidi ja riigis tegutseb mitmeid relvarühmitusi, kellest kõik pole rahuleppega liitunud.

Kiiril ja Macharil on ka veel lahendamata erimeelsusi, mis loodetakse uues valitsuses ületada.

Lisaks Macharile nimetati asepresidendiks ka Machari endine liitlane Taban Deng Gai, kellele USA kehtestas jaanuaris inimõiguste rikkumise eest sanktsioonid. Kolmandaks asepresidendiks nimetas Kiir Rebecca Garangi, kes on iseseisvusvõitlust juhtinud John Garangi lesk.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles