Bernie Sanders võitis eelvalimised Nevada osariigis

Bernie Sanders

FOTO: Eric Gay/AP/Scanpix Baltics

USA demokraatliku partei presidendikandidaadiks pürgijad võtsid laupäeval mõõtu Nevada osariigis, valimiskoosolekute kindlaks võitjaks tõusis tulihingeline vasakpoolne Bernie Sanders. 

Kolme miljoni elanikuga Nevada on kolmas ja etniliselt seni kirevaim osariik, kus eelvalimised toimunud. 

Kui loetud on 60 protsenti häältest, juhib 78-aastane Vermonti senaator kindlalt 46 protsendiga häältest. Talle järgnevad endine asepresident Joe Biden 19,6, endine South Bendi linnapea Pete Buttigieg 15,3 ja senaator Elizabeth Warren 10,1 protsendiga.

«Me võitsime rahvahääletuse Iowas, me võitsime New Hampshire eelvalimised ning kolme telekanali ja AP (Associated Press) andmeil oleme nüüd võitnud Nevada valimiskoosolekud,» lausus Sanders oma poolehoidjaile, kes skandeerisid vastuseks «Bernie! Bernie! Bernie!»

Sanders pidas oma võidukõne Texase osariigis El Pasos. Texas on üks 14 osariigist, kus hääletatakse 3. märtsi nõndanimetatud superteisipäeval. 

Mõned Sandersi rivaalidest, nagu mõõdukas Buttigieg, on juba õnnitlenud teda Nevada võidu puhul, kuid 38-aastane sõjaveteran hoiatas samas end demokraatlikuks sotsialistiks nimetava senaatori valimise eest populist Donald Trumpi vastaskandidaadiks. 

«Senaator Sanders usub paindumatusse, ideoloogilisse revolutsiooni, mis jätab kõrvale enamiku demokraate, enamikust ameeriklastest rääkimata,» lausus ta. 

Omamoodi õnnitles Sandersit ka vabariiklasest president Trump.

«Näib, et hullul Berniel läheb Suures Nevada Osariigis hästi,» kirjutas ta Twitteris, halvustades teisi kandidaate ja lisades siis: «Õnnitlused Bernie, & ära lase seda neil endalt ära võtta!»

Seni tahaplaanile jäänud Biden loodab heale tulemusele järgmises eelvalimiste paigas Lõuna-Carolinas, kus on mustanahaliste enamusega demokraatide elektoraat ja kus ta tänu kaheksale aastale Barack Obama asepresidendina küsitlustes juhib.

Üleriigilistes arvamusuuringutes on 28 toetusprotsendiga kindel liider siiski Sanders, kes edestab 11 protsendipunktiga Bidenit ja 13 protsendipunktiga miljardärist endist New Yorgi linnapead Michael Bloombergi.

Bloomberg otsustas neli esimest osariiki eelvalimistel vahele jätta ja keskenduda superteisipäevale. Ta on oma kampaaniasse panustanud 438 miljonit dollarit isiklikku raha. 

Erinevalt salajase hääletusega eelvalimistest on valimiskoosolekutel hääletus avalik. 

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles