E, 27.03.2023

Suri Egiptuse ekspresident Hosni Mubarak

Suri Egiptuse ekspresident Hosni Mubarak
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Egiptuse ekspresident Hosni Mubarak.
Egiptuse ekspresident Hosni Mubarak. Foto: Amr Abdallah Dalsh/Reuters/Scanpix

Egiptuse endine president Hosni Mubarak, kes kukutati 2011. aasta ülestõusuga, suri 91-aastasena, teatas riigitelevisioon täna.

1981. aastast valitsenud Mubarak kukutati rahvaülestõusuga 2011. aastal ja oli esimene riigipea, kes Araabia Kevadega seoses kohtu alla anti.

Täna suri Mubarak 91 aasta vanusena Kairo Galaa sõjaväehaiglas.

Mubarak ja tema perekond elasid pärast võimult kõrvaldamist Egiptuses edasi. Nad mõisteti nende vastu esitatud kuriteosüüdistustes valdavalt õigeks ja teadete järgi elas Mubarak rahulikku elu avalikkuse tähelepanu alt väljas. 

Kairo Tahriri väljakule ja mujale Egiptuses kogunes Mubaraki kukutamiseks 2011. aastal miljoneid inimesi, nõudes presidendi vangistamist varguse eest. 

Mubaraki pikalt toetanud sõjavägi kukutas ta 2011. aasta 11. veebruaril. Kuigi enne Mubarakki oli ametist eemaldatud ka Tuneesia president, siis tegemist oli Araabia kevade protestilaine ühe kõige silmapaistvama režiimivahetusega.   

Egiptuse riigitelevisioon teatas, et Mubarak suri pärast operatsiooni pealinna Kairo haiglas, kus ta oli ravil täpsustamata tervisehädade tõttu. Üks tema poegadest Alaa ütles nädalavahetusel, et Mubarak on intensiivravil pärast 23. jaanuaril tehtud operatsiooni. 

Aastal 2012 mõisteti ta koos oma endise julgeolekuülemaga eluks ajaks vangi umbes 900 meeleavaldaja tapmise eest 18 päeva kestnud meeleavaldustel 2011. aastal. Kumbki mees kaebas otsuse edasi ja kõrgema instantsi kohus mõistis nad 2014. aastal õigeks. See tõi kaasa Kairo kesklinnas uued meelavaldused. 

Aastal 2013 mõisteti Mubarak ja tema kaks poega korruptsiooni eest kolmeks aastaks vangi. Pojad Alaa ja Gamal vabastati 2015. aastal ja Mubarak 2017. aastal.  

Oma 30 aastat kestnud ametiajal toetas Mubarak reformide läbiviimist, kuid hoidus suurematest muutustest ning esitas ennast kui kaitsekilpi islamistide eest. 

Mubarak sündis 1928. aasta mais ning oli asepresident, kui tema eelkäija president Anwar Sadat tapeti 14. oktoobril 1981 sõjaväeparaadi ajal. Mubarak istus paraadil Sadati kõrval ning sai islamistide rünnakus vigastada. Kaheksa päeva hiljem vannutati endine õhujõudude ülem presidendiks. 

Märksõnad
Tagasi üles