Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Eestis fašismi toetanud Põlissoomlaste üks noortejuhte astus tagasi

Põlissoomlaste erakonna esimees Jussi Halla-Aho. FOTO: LEHTIKUVA/REUTERS

Eestis nädalavahetusel fašismi toetava sõnavõtuga esinenud Põlissoomlaste noorteorganisatsiooni 2. asejuht Toni Jalonen astub tagasi, põhjendades oma sammu partei juhtkonna usaldamatusega tema vastu.

«Minu otsus on pika kaalumise tulemus ja seda mõjutas mitu asjaolu, sealhulgas viimasena Eestis peetud kõnest tõusnud kära ja jõuline reaktsioon erakonna poolt,» selgitas Jalonen teisipäeval. 

Ka noorteorganisatsiooni 3. asejuht Tomer Souranto paneb oma ülesanded maha. 

«Minu ind igasuguseks tegevuseks on raugenud. Põlissoomlased ei ole enam kanal, mille kaudu noor rahvuslane võiks midagi ära teha,» lausus Souranto. 

Jalonen ütles nädalavahetusel EKRE noorteliikumise Sinine Äratus eestvedamisel toimunud konverentsil Etnofutur IV, et on fašist. Jalonen kinnitas oma sõnu uudisteagentuurile STT, öeldes, et kasutas «jõulist retoorikat». Ta rõhutas, et ei kavatse oma sõnadest taganeda.

«Kas see tähendab, et identifitseerid end fašistina?» küsis STT Jalonenilt. «Selles osas, kuidas mina seda kogen, jah.»

Jalonen selgitas, et peab silmas fašismi enne maailmasõda. «Itaalia-stiilis tugevat rahvuslikku identiteeti, et rahvas töötab üheskoos enda heaks,» märkis noor poliitik, lisades, et tema arvates on see on väga hea ideoloogia, mida toetada, kuigi sellele on liidetud negatiivseid tähendusi.

Põlissoomlaste esimehe Jussi Halla-aho sõnul ei sallita erakonnas fašismi ega natsismi. «Varasemate avalduste põhjal on selge, kus on lahknevus Jaloneni ja partei seisukohtade vahel,» märkis ta.

Parteisekretär Simo Grönroos ütles esmaspäeval väljaandele Uusi Suomi, et Jalonen heidetakse erakonnast välja.

«See tähendab muidugi lõppu partei liikmesusele,» märkis Grönroos.

Põlissoomlaste noorteorganisatsioonile eraldati tänavuseks aastaks 91 000 eurot riigiabi.

Varem oli organisatsioon kaotanud toetuse 2019. aastaks, sest see arvati rikkuvat oma tegevusega noorsooseaduse eesmärke. Selle abi suurus oli 115 000 eurot. 

Abi tühistamine oli tollal seotud Jaloneni Twitteris jagatud postitusega, mida tõlgendati üleskutsena hääletada eurovalimistel Põlissoomlaste poolt, et Soomes ei oleks nahavärvilt erinevaid inimesi.  

Postitus avaldati Põlissoomlaste noorteorganisatsiooni Twitteri kontol. 

Kõik poliitilised noorteorganisatsioonid teatasid enne Jaloneni lahkumisavaldust, et keelduvad esialgu koostööst Põlissoomlastest noortega.

Organisatsioonid nõudsid, et Põlissoomlased ja nende noorteorganisatsioon puhastavad oma rivid fašistlikest ja etnonatsionalistlikest jõududest, ütles konservatiivse Koonderakonna noortetiiva esimees Matias Pajula. 

Põlissoomlased on jätkuvalt Soome populaarseim erakond, mida toetab viimaste küsitluste kohaselt ligi veerand valijaist.

Tagasi üles
Back