Apple’i telefonid ja BMW autod valmivad uiguuride sunnitööga

Copy
Tehas Hiinas Shanghais.
Tehas Hiinas Shanghais. Foto: Aly Song / Reuters / Scanpix

Hiina kasutab kümnete tuhandete uiguuri kinnipeetavate tööd tehastes, mis valmistavad toodangut mitme maailma kuulsaima kaubamärgi heaks, teatas mõttekoda Austraalia Strateegilise Poliitika Instituut.

Austraalia mõttekoja andmeil on Hiina valitsus viinud aastatel 2017–2019 Xinjiangist, sealhulgas vangilaaritest, üle riigi vabrikutesse laiali 80 000 või isegi enam uiguuri. Uiguuridel pole sisuliselt võimalust töölemääramist vabrikutes tagasi lükata, sest sellisel juhul võivad need, kes enne olidki vabaduses, lõpetada vangilaagris.

Väidetavalt tasub Xinjiangi provintsivõim kohalikele vahendajatele ja omavalitsustele iga sunnitööle saadetud inimese pealt.

«Uiguurid töötavad tehastes, mis kuuluvad vähemalt 83 maailma tuntud tehnoloogia-, rõiva- ja autotööstuse ettevõtte tarneahelasse,» teatas mõttekoda. «Osa Hiina tehaseid kasutab uiguuride sunnitööd riikliku tööjõu ümberpaigutamise skeemi raames, mis rüvetab kogu globaalset tarneahelat.»

Teiste seas saavad sunnitööd kasutavatest tehastest väidetavalt toodangut näiteks tehnoloogiahiiud Apple, Sony, Huawei, Samsung ja Dell, autotööstusettevõtted BMW ja Volkswagen ning rõivafirmad Nike ja Gap.

Teiste seas saavad sunnitööd kasutavatest tehastest väidetavalt toodangut näiteks tehnoloogiahiiud Apple, Sony, Huawei, Samsung ja Dell, autotööstusettevõtted BMW ja Volkswagen ning rõivafirmad Nike ja Gap.

Raport toonitab, et kasutades uiguuride sunnitööd võivad ettevõtted rikkuda seadusi, mis keelavad selliste kaupade importimise, või regulatsioone, mis nõuavad tarneahelat puudutava info avaldamist, sealhulgas sunnitöö kasutamise riskide väljatoomist.

«Nimekirjas välja toodud firmad peaks kohe viima läbi inimõigusi puudutava hindamise nende tehaste tööliste osas Hiinas, sealhulgas põhjaliku ja sõltumatu sotsiaalauditi ja inspektsioonid,» toodi raportis välja.

«Meie raport teeb väga selgeks, et uiguuride ja Xinjiangi teiste vähemuste allasurumises on väga tugevad majandusliku ärakasutamise jooned,» lausus BBC-le raporti kaasautor Nathan Ruser. «Eksisteerib seninägematu ja varem varjule jäänud globaalse tarneahela rüvetamine.»

AFP võttis raportis esile tõstetud ettevõtetega sel teemal ka ühendust.

Hiina välisministeerium ja Xinjiangi provintsi võimud pole esialgu Austraalia mõttekoja raportit kommenteerinud.

Hinnanguliselt on miljon moslemist uiguuri vangistatud kinnipidamislaagrites Xinjiangi provintsis. Peking esialgu eitas selliste laagrite olemasolu, kuid on hiljem nimetanud neid kutsehariduskeskusteks, kus õpetatakse mandariinihiina keelt ja tööoskusi, mis aitaks Hiina moslemeid eemale juhtida usuäärmuslusest, terrorismist ja separatismist.

Inimõiguslaste väitel sunnib Hiina loobuma uiguure oma usust ja kommetest ning püüab neid assimileerida.

Tagasi üles