Taani mänguasjatootja Lego ei kavatse globaalsest plastipõlgusest hoolimata loobuda ülipopulaarsetest värvilistest plastklotsidest, aga on otsustanud muuta need 2030. aastaks täielikult keskkonnasäästlikuks.
Lego muudab plastklotsid keskkonnasäästlikuks
Legoklotsid on sama hästi kui purunematud ja neid saab edukalt kasutada mitme põlvkonna vältel, kiidab firma asepresident Tim Brooks, kelle sõnul on just jätkusuutlikkus Lego leitmotiiv.
Lego nimi tuleb muide taanikeelsest väljendist "leg godt" ehk "mängi hästi".
Firma peab lihtsalt kohanema keskonnavajaduste ja tarbijate nõudmistega, lisab Brooks.
Turu-uuringute grupi NPD andmetel jätab 47 protsenti maailma jõulušoppajaist legokomplekti keskkonnakaalutlustel ostmata.
"Mänguasjatootjad tegelevad selle teemaga... Mänguasjade pakendamises ja materjalides on palju innovatsiooni," ütles NPD lelutööstuse ekspert Frédérique Tutt.
Taani lääneosas Billundis baseeruval Legol ei ole kavas plastist loobuda. Plaanitakse hoopis materjali ennast parandada.
Praegu tehakse legoklotse peamiselt naftast saadavast akrüülnitriil-butadieen-stüreenist (ABS), mida kasutatakse ka majapidamistarvete valmistamiseks.
"Me tahame kasutada plasti vastutustundlikult, et see oleks kõrge kvaliteediga, kestev ja korduvalt kasutatav. Ja just seda legoklotsid on," ütles Brooks.
Praegu tehakse vaid kaks protsenti plastdetailidest - 80 klotsi 3600-st - taimsetel materjalidel - suhkrurool baseeruvast polüetüleenist.
Sellest materjalist on komplekti kuuluvad puud, põõsad ja lehed, mis ei pea olema nii tugevad ja vastupidavad kui ehitusklotsid.
Legol seisab ees tehniline väljakutse teha uutest materjalidest sama häid klotse kui plastist, et ehitaja vahet tähelegi ei paneks, rõhutab Brooks.