R, 31.03.2023

Pentagon: ameeriklaste hukkumise järel Iraagis on laual kõik variandid

BNS
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 2
USA kaitseminister Mark Esper
USA kaitseminister Mark Esper Foto: OLIVIER DOULIERY/AFP/Scanpix Baltics

USA kaitseminister Mark Esper hoiatas neljapäeval, pärast kolme USA juhitud koalitsiooniväe liikme hukkumist Iraagis, et kõik variandid on laual.

Raketirünnaku ohvrite seas oli kaks ameeriklast.

Esper ütles ajakirjanikele, et arutas kolmapäeval president Donald Trumpiga võimalikke vastumeetmeid.

«Ta andis mulle voli teha seda, mida on vaja teha,» ütles Esper.

Minister süüdistas rünnakus Taji õhuväebaasile, milles said surma kaks USA sõdurit ja Biriti meditsiiniüksuse liige,  Iraani toetatavaid šiiarühmitusi.

«Me teame üsna kindlalt, kes seda tegi,» lausus ta, väites, et selgelt olid ründajate sihikul koalitsiooni- ja partnervägede esindajad Tajis.

USA staabiülemate ühendkomitee esimehe kindral Mark Milley sõnul tulistati ühtekokku välja 30 raketti, millest 18 tabasid baasi. Veel 14 koalitsiooniliiget sai rünnakus vigastada, neist viis tõsiselt, lisas ta. 

Mõni tund pärast rünnakut hukkus Süürias õhulöögis üle kahe tosina Iraani-meelse rühmituse iraaklasest liiget.

Detsembri lõpus sai sarnases raketirünnakus surma USA tsiviiltöötaja, Ühendriigid vastasid õhulöögiga, milles hukkus 25 võitlejat Iraagi šiiarühmitusest Kata'ib Hizbollah. 

Mõni päev hiljem sai USA droonirünnakus Bagdadi lennuvälja lähedal surma Iraani revolutsioonikaardi mõjuvõimas kindral Qasem Soleimani. 

Iraan ründas vastuseks Iraagi lääneosas asuvaid sõjaväebaase, põhjustades kümnetele USA sõduritele ajutrauma. 

«Ärgu olgu siin kaksipidi mõistmist, Ühendriigid ei kavatse sallida rünnakuid meie inimeste, meie huvide või meie liitlaste vastu,» märkis Esper. 

«Meil on laual kõik variandid, kui me töötame oma partneritega, et tuua toimepanijad õigusmõistmise ette ja säilitada heidutus,» lausus minister.

«Nagu me oleme viimastel kuudel näidanud, rakendame vajadusel kõiki meetmeid meie vägede kaitsmiseks Iraagis ja piirkonnas,» lisas ta. 

Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 2
Märksõnad
Tagasi üles