Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Biden lubas nimetada asepresidendikandidaadiks naise

USA endine asepresident Joe Biden (vasakul) ja Vermonti osariigi senaator Bernie Sanders pidasid ilma stuudiopublikuta maha demokraatide eelvalimiste debati CNN-i stuudios Washingtonis. FOTO: AFP / Scanpix

USA presidendiks pürgiv endine asepresident Joe Biden ütles pühapäeval peetud teledebatis, et kui ta peaks võitma demokraatide presidendikandidaadi valimised, võtaks ta enda kõrval asepresidendiks kandideerima naise.

«Kui mind valitakse presidendiks, siis mu kabinet, minu administratsioon, hakkab välja nägema nagu riik, ja ma kinnitan, et ma, tõepoolest, nimetan naise asepresidendiks,» ütles Biden debatis oma vasakpoolse rivaali Bernie Sandersiga, keda ta hetkel valimiste eelhääletustel edestab.

Bideni sõnul on tal silmapiiril rida naisi, kes suudaksid toime tulla asepresidendi ametis.

Sanders vastas Bidenile, et suure tõenäosusega nimetab ka tema enda kõrval Valgesse majja kandideerima naise.

«Minu jaoks ei ole tegemist lihtsalt naise nimetamisega, vaid hoopis tagamisega, et meil on kandidaat edumeelne naine, ja edumeelseid naisi leidub,» ütles Sanders.

Kahe suurpartei ridades on Valgesse majja kandideerinud kaks naist. Aastal 1984 nimetas demokraatide presidendikandidaat Walter Mondale asepresidendikandidaadiks Geraldine Ferraro ning 2008. aastal esitles vabariiklane John McCain enda kõrval Sarah Palini kandidatuuri. Mõlemal juhul jäädi vastaskandidaatidele alla.

Nii Biden kui Sanders ei ole varjanud naissoost asepresidendikandidaadi nimetamise kaalumist.

Bideni võimalike kandidaatide seas on California osariigi senaator Kamala Harris ja Minnesota osariigi senaator Amy Klobuchar. Enne senatisse asumist töötas afroameerika juurtega Harris California osariigi peaprokurörina.

Mõlemad naised kandideerisid ka demokraatide presidendikandidaadiks.

Bideni sihikul võib samuti olla ka edumeelne Massachusettsi osariigi senaator Elizabeth Warren, kes eelvalimiste alguses hoidis põgusalt ka liidripositsiooni.

Veel on ühe võimaliku kandidaadina räägitud Stacey Abramsist, endisest Georgia osariigi esindajatekoja liikmest, kes kaotas 2018. aastal napilt sealsed kubernerivalimised.

Tagasi üles
Back