Nobeli preemia laureaat Stanfordi ülikooli biofüüsik Michael Levitt prognoosib uue koroonaviiruse kohta kogutud andmetele tuginedes, et pandeemia saab läbi varem, kui on seni arvatud.
Levitt alustas Covid-19 ülemaailmsete juhtumite andmete analüüsimist jaanuaris ja prognoosis täpselt, et Hiina ületab hullema SARS-CoV-2 laine varem, kui seda ennustasid paljud tervishoiueksperdid.
Nüüd prognoosib ta viiruse samasugust kulgu ka Ameerika Ühendriikides ja mujal maailmas.
Kuigi paljud epidemioloogid hoiatavad miljonite surmade eest ja kuid või isegi aastaid kestvate katkestuste eest ühiskonnas, märgib Levitt, et andmed ei toeta nii musta stsenaariumi. Seda eriti piirkondades, kus on rakendatud vajalikke sotsiaalse distantseerimise meetmeid.
«Mis on vajalik, on paanika ohjeldamine,» lausus teadlane, lisades, et suures plaanis saab kõik korda.
Levitt märkas, et Hiinas oli 31. jaanuaril Covid-19 tagajärjel 46 uut surma, päev varem oli surmajuhtumeid olnud 42.
Kuigi surmajuhtumite arv oli kasvanud, oli kasvu kiirus hakanud aeglustuma. Seetõttu oli tema sõnul kasvu aeglustumine palju kõnekam kui uute juhtumite arv iseenesest. See oli teadlase hinnangul märk sellest, et puhangu kulg hakkas muutuma.
«See viitab, et surmade arvu kasv aeglustub veelgi järgmisel nädalal,» kirjutas Levitt 1. veebruari raportis. Nagu Levitt oli ennustanud, hakkasidki surmajuhtumid iga päevaga kahanema.
Kolm nädalat hiljem märkis Levitt, et viiruse levik on jõudnud Hiinas haripunkti ja prognoosis, et Covid-19 juhtumite koguarv jääb Hiinas umbes 80 000 juurde 3250 surmajuhtumiga.
Tänaseks on Hiinas tuvastatud 81 171 juhtumit ja 3277 surma. Uusi surmajuhtumeid on seitse. Haigusest tervenenuid on aga kokku Hiinas 73 159. Kuigi iga päev teatatakse kümnetest uutest nakatumistest, on nädala jooksul nakatunud riigisiseselt teadaolevalt vaid üks inimene. Ülejäänud juhtumid on riiki sisse toodud.