USA senat kiitis heaks kahe triljoni dollari suuruse päästepaketi

New Yorgi osariigi kuberner Andrew Cuomo.

FOTO: SIPA/Scanpix

USA senat kiitis Eesti aja järgi neljapäeva varahommikul heaks kahe triljoni dollari suuruse COVID-19 kriisi päästepaketi.

Tegemist on USA ajaloo suurima sarnase toetusmeetmega. 

Vabariiklased, demokraadid ja Valge Maja jõudsid lõpuks üksmeelele paketis, mis sisaldab toetusi üksikisikutele ja ettevõtetele. Samuti toetab see haiglaid, kus on puudus vahenditest, ning ühtlasi laiendatakse meetme abil ka töötuskindlustust. 

Ehkki viirus, mis on nüüdseks nõudnud USA-s juba üle tuhande inimelu, on levinud üle kogu riigi, kardavad võimud New Yorgi muutumist pandeemia uueks epitsentriks.

«Öelgem neile täna õhtul, et abi on teel, et neid pole jäetud tõeliselt üksinda, et see riik, et see senat, et see valitsus on nende jaoks siin olemas sel hädavajaduse ajal,» ütles senati demokraatide liider, New Yorgi senaator Chuck Schumer hetki enne hääletust. «Koondagem see valitsus tegudeks.»

Eelnõu läbis senati häältega 96-0 pärast päevi kestnud armutuid kõnelusi. Järgnevalt läheb see esindajatekotta, kust heakskiidu korral jõuab see allkirjastamiseks president Donald Trumpini.

Üüratu päästepakett näeb ette keskmisele neljaliikmelisele perekonnale otsest 3400 dollari suurust sularahaülekannet.

Lisaks annab valitsus 500 miljardi dollari eest toetusi ja laene väikeettevõtetele ja suurfirmadele, muuhulgas 50 miljardit suunatakse suurtes raskustes lennufirmade ja nende töötajate tarbeks.

Haiglatele ja muudele tervishoiuasutustele eraldatakse erinevate hädavajalike ressursside tarbeks 100 miljardit dollarit abi, lisaks laiendatakse oluliselt töötukindlustusega seotud toetusi, et koroonaviirusse nakatunud töölistel või kriisi tõttu tööta jäänutel oleks võimalik rasked ajad üle elada.

Ühendriigid on Hiina ja Itaalia järel nakatunute arvu poolest kolmandal kohal, neist umbes pooled juhtumid on aset leidnud New Yorgi osariigis.

«Meil liigub trajektoor endiselt üles,» ütles New Yorgi kuberner Andrew Cuomo, lisades, et umbes 12 protsenti nakatunutest vajab haiglaravi.

Cuomo sõnul ennustavad tervishoiuametnikud umbes 120 000 koroonaviiruse patsienti New Yorgi haiglatesse, kus voodikohtade arv on 50 000 ringis.

Seni on tema sõnul osariigis tuvastatud umbes 30 000 nakatumist ning 285 surmajuhtu.

Kuberner juhtis tähelepanu asjaolule, et osariigi jäigad korraldused inimestel kodudes püsida ning sotsiaalse eraldamise meetmed on haiglaravi vajavate patsientide hulga kasvu pidurdanud.

«Nooled liiguvad õiges suunas,» ütles Cuomo ajakirjanikele.

New Yorgi linnapea Bill de Blasio ütles kolmapäeva hilisõhtul CNN-ile, et tema hinnangul kestab koroonaviiruse kriis lihavõttepühadest «märkimisväärselt kauem».

Tänaseks on üle poole Ühendriikide elanikkonnast vähemalt mingil kujul karantiini või liikumispiirangute mõjuväljas.

Tagasi üles
Back