Arstide palk vaeses saareriigis on üldjuhul vähem kui sada dollarit kuus, seega üleilmsetel missioonidel osalemine tähendab meditsiinitöötajatele märkimisväärset palgahüpet, isegi kui töötasu jääb rahvusvahelistest standarditest tunduvalt madalamale.
Andorra katalaanikeelne päevaleht Diari d'Andorra kirjutas kolmapäeval viitega tervishoiuminister Joan Martínez Benazet'le, et üks 39-st Kuuba arstist on Andorras andnud positiivse koroonaviiruse proovi ning viidud hotelli karantiini. Kuuba valitsus ei vastanud palvele olukorda kommenteerida.
Koroonaviirusesse nakatumise oht on niiöelda rindejoonel töötavatele inimestele erakordselt kõrge. Ainuüksi Itaalias on üle 10 000 meditsiinitöötaja nakatunud koroonaviirusse ning vähemalt 69 arsti on surnud.
Enamikul inimestest möödub haigus siiski leebete või mõõdukate sümptomite tähe all, piirdudes palaviku ja köhaga. Kuid enamasti vanemate ja juba olemasolevate tervisehädadega inimestele võib viirus tekitada tõsiseid ja kohati eluohtlikke sümptomeid nagu ka kopsupõletiku puhul.
Kuuba ametnikud on uhkusega riputanud veebi üles videolõike arstidest, kellele aplodeeritakse, kui nad tööle asuvad, ning siunanud Trumpi valitsust selle kriitikatule eest.
«Häbi teil olgu. Selle asemel, et Kuubat ja selle pühendunud arste rünnata, peaksite hoolima tuhandetest haigetest ameeriklastest, kes kannatavad teie valitsuse skandaalse hooletuse ning teie läbikukkunud tervishoiusüsteemi suutmatuse tõttu nende eest hoolt kanda,» säutsus Kuuba suursaadik Kanadas Josefina Vidal Twitteris.
Argentina ametnikud on arutanud ka võimaliku abi palumist Kuubalt võitluses koroonaviirusega ning peatselt siirdub Havannast Kesk-Aafrika riiki Angolasse järgmine arstlik missioon.
Kuubal on võrdlemisi kõrge meditsiinitöötajate suhtarv inimeste arvu kohta, 11 miljoni elanikuga saareriigis on meditsiinipersonali hulk umbes 90 000 juures.
Henry Reeve'i Brigaad on varasemalt käinud abis ohtlike nakkushaiguste missioonidel, neist kõige kuulsam missioon viis Kuuba arste Lääne-Aafrikasse 2014. aastal, mil rinda pisteti ebola viirusega. Sellele missioonile andis oma heakskiidu ja tegi koostööd toonase USA presidendi Barack Obama administratsioon, mis aitas kaasa pingete leevendamisele kahe aastakümneid vaenutsenud riigi vahel ja viis Havanna-Washingtoni diplomaatilise sulani hiljem samal aastal.