Kui kaua suudavad eurooplased oodata veel luku taga viiruse taandumist?

Suuremalt jaolt on Pariisi tänavad endiselt tühjad, kuid üha rohkem päritakse, kaua suudavad inimesed järgida karme liikumispiiranguid.

FOTO: Eric Bromme / ZUMAPRESS.com / Scanpix

Koroonaviiruse algkolde Wuhani elanikud peaks lõplikult luku tagant pääsema ülehomme, kui kaotatakse juba jaanuari lõpust kehtinud liikumispiirangud. Itaalias on inimestel olnud ligi kuu aega keelatud välja minna, ka mujal Euroopas on kehtinud sarnased ranged meetmed mitu nädalat. Mitmes riigis on võimud märganud inimeste kasvavat kalduvust reegleid rikkuda ning kerkinud on küsimus, kaua ollakse veel valmis taluma nelja seina vahel istumist?

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Wuhanis elav 29-aastane Guo Jing polnud selleks hetkeks, kui ta 31. märtsil kell 11.35 õue astus, käinud väljas juba 43 päeva. Kui liikumispiirangu linnas peaks lõppema ülehomme, siis tol hetkel tohtisid välja minna vaid need, kes olid saanud võimudelt nn rohelise tervisekoodi ning igast majapidamisest võis õues olla korraga vaid üks inimene kuni kaheks tunniks.

Esimest korda pärast veebruari lõppu õue pääsedes soovis Guo vaid oma silmadega kodulinna näha. «Kuna ma tohtisin välja jääda kaheks tunniks, olin pisut ärevil,» kirjeldas naine, kes oli juba varem planeerinud, et esimese asjana uuesti õue pääsedes läheb ta Jangtse jõe äärde ja lihtsalt karjub kogu jõust.

«Ma jalutasin piki jõe kallast. Ma kõhklesin pisut ning siis karjusin näoga jõe poole seistes: «Aaaaaaa!» Kaks häält ühinesid minuga. Üks neist karjus isegi kolm korda,» kirjutas Guo The Guardianile. «Me kõik oleme olnud liiga kaua luku taga. Me oleme lämmatatud. Ma karjusin veel paar korda. Ma tundsin, et olin saanud energiat.»

Inimesed 2. aprillil Wuhanist Jangtse jõe kaldal. Ülehomme peaks lõpuks taastuma ka linna transpordiühendus ülejäänud Hiinaga.

FOTO: HECTOR RETAMAL / AFP / Scanpix

Ka kõige rangemad piirangud Euroopas pole siiski nii rängad, kui Wuhanis ja seda ümbritsevas Hubei provintsis kehtinud reeglid ning üldjuhul on Vana Maailma elanikud neist seni kinni pidanud, mis muidugi ei tähenda, et inimesed ei mõlgutaks mõtteid selle üle, millal on võimalik taas naasta normaalse elukorralduse juurde.

Luku taga istumine on hakanud isegi ärritama neid eurooplasi, kes tegelikult toetavad viiruse tõkestamiseks rakendatud karme piiranguid.

«Nagu paljud teisedki olen ma tänulik, et valitsus tegutses nii kiiresti ja tõhusalt,» rõhutas Dagens Nyheteriga vesteldes 25-aastane Viinis elav muuski Felix Pöchhacker. «Aga kõik politseinikud pole kuigi meeldivad. Mind ähvardati trahviga, kui ma istusin koos sõbraga pargipingil. Meid hurjutati hoolimata sellest, et hoidsime kahemeetrist distantsi nagu reeglid ette näevad.»

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles