Valitsus on olnud kasvava surve all viirusepuhanguga tegelemiseks, ehkki globaalsete standardite kohaselt on puhang väike. Sellegipoolest on Jaapani meditsiinieksperdid hoiatanud, et kohalik tervishoiusüsteem töötab juba piiri peal.
«Otsustasin, et olukord on hakanud tõsiselt mõjutama inimeste elusid ja majandustegevust, seetõttu kuulutan välja eriolukorra,» ütles Abe.
See võimaldab seitsme mõjutatud regiooni, kaasa arvatud Tokyo kuberneridel paluda inimestel püsida kodus ning nõuda äride sulgemist.
Kuid paljud toidupoed ja teised poed jäävad avatuks, tööle jääb ka ühistransport ning pole määratud ei sunnimeetmeid ega karistusi neile, kes valitsuse nõudmisi ei täida.
«Kuigi kuulutasime välja eriolukorra, ei tähenda see linnades liikumispiiranguid, nagu me mujal näeme,» ütles Abe.
«Takistame viiruse levikut, säilitades samal ajal siiski majanduslike ja sotsiaalsete teenuste pakkumise, nagu ühistransport, nii palju kui võimalik».
Surve eriolukorra väljakuulutamiseks kasvas peale seda, kui Tokyo teatas mitu päeva järjest rekordarvust nakatunutest. Pühapäeval registreeriti 143 nakatunut.
Tokyo kuberner Yuriko Koike palus juba enne elanikel vältida mittevajalikke käike ja töötada kodust ning soovis eriolukorra kehtestamist, et anda oma soovitustele juriidiline mõju.
Kuu aja pikkuse eriolukorra reegel kehtib seitsmes piirkonnas, Tokyos, selle kõrval asuvas Chiba, Kanagawa ja Saitama prefektuuris, Osaka lääneosas, selle kõrval asuvas Hyogos ning edelasse jäävas Fukuokas.
Meede kehtib kuldse nädala pühadeperioodi lõpuni, mil suur osa riigist haruldaselt pikka puhkuseperioodi ära kasutades reisib.