Haritlased ja kunstnikud hoiatasid seoses pandeemiaga autoritaarsuse kasvu eest EL-is

Euroopa Parlamendi presidendil David Sassolil tuleb üleskutsele reageerida.

FOTO: PATRICK SEEGER / EPA

Enam kui 200 Euroopa haritlast, kunstnikku ja poliitikut tegid Euroopa Liidu liidritele ühispöördumise, milles kutsutakse üles astuma kiireid samme koroonaviiruse pandeemia majanduskahjude leevendamiseks, kuna vastasel juhul võib maailmajaos kasvada kaos ja autoritaarsus. 

«Mitte ainult tuhandeid koroonaviirusesse nakatunud eurooplasi ei tule praegu päästa. Veel üht patsienti ähvardab surm: tema nimi on Euroopa väärtused,» seisis pöördumises.

Pöördumise koostas grupp Poola majandusteadlasi ja teisi akadeemikuid, sealjuures allkirjastasid sellele Nobeli kirjanduspreemia võitnud Olga Tokarczuk ja režissöör Agnieszka Holland. Samuti ühinesid pöördumisega Itaalia ajaloolane Carlo Ginzburg, Hispaania kirjanik Fernando Savater ja Hollandi kultuuriteoreetik Mieke Bal. 

Kirja adressaatideks olid Euroopa Parlamendi president David Sassoli, Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Charles Michel ja Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen. 

Koroonaviiruse pandeemia suuremõõtmelisus tähendab seda, et "selle vastu võitlemiseks rakendatud meetmed määravad liberaalse demokraatia, majanduse ja Euroopa lõimumise tuleviku", seisis kirjas. 

EL-i vastus 2008. aasta rahanduskriisile ei olnud rahuldav ning selle tagajärgede käes kannatavad eurooplased ka praegu, kirjutati. 

Pöördumises, millele on alla kirjutanud üle 220 avaliku elu tegelase, kutsutakse toetama rahaliselt kõiki EL-i elanikke ja ettevõtteid, iseäranis väiksemaid ja keskmiseid firmasid. 

Samuti kutsuti üles väljastama Euroopa võlakirju, et rahastada tervishoidu solidaarsust loova mehhanismina ning samuti kutsuti suurendama COVID-19 uuringute rahastamist. Mõned EL-i riigid on aga laenamise vastu kriisi lahendamise meetmena. 

«Kriis on otsuste langetamise aeg. Ühest küljest võib see meid viia Euroopa Liidu langemiseni ja kaosesse ja autoritaarsusse,» hoiatati pöördumises. «Teisest küljest võib see olla võimalus vaadata üle sotsiaalne kokkulepe Euroopa ja selle kodanike vahel.»

Tagasi üles
Back