ÜRO Peaassamblee tähistas 2011. aastal rahvusvahelist kosmonautikapäeva eriliselt, kui Gagarini 1961. aasta 12. aprilli ajaloolisest lennust möödus 50 aastat.
USA välisministeeriumi veebilehel seisis aga pühapäeval teave, mille kohaselt leidis küll 59 aasta eest aset esimene mehitatud kosmoselend, kuid selle sooritanud inimese nime ei olnud lehel kuskil mainitud.
«Selle mainimata jätmine on desinformeerimine ning tõejärgse ajastu üks peamisi trikke,» kirjutas Vene välisministeerium oma kodulehel.
Venelased peavad Gagarini lendu tänini oma lähiajaloo tähtsündmuseks, mis oli suur mainevõit Nõukogude Liidule.
1961. aasta 12. aprillil kell 09.07 Moskva aja järgi lausus Gagarin kuulsad sõnad «Nu, pojehali!» («Läksime!»), kui kosmoselaev Vostok Baikonuri (Bajkongõri) kosmodroomilt tollases Kasahhi NSV-s õhku tõusis.
Toona 27-aastase Gagarini ajalooline lend kestis 108 minutit ning lõppes pärast tiiru ümber Maa Kesk-Venemaal Saratovi oblastis, kus Gagarin mõne kilomeetri kõrgusel oma kapslist katapulteerus ja langevarjuga põllule laskus.
«See oli üks 20. sajandi suurimaid sündmusi,» ütles Vene kosmoseagentuuri (Roskosmos) juht Anatoli Perminov toona, 2011. aasta 12. aprillil ajaloolist sündmust kommenteerides. «Tema lend pööras uue lehekülje inimkonna arengus.»
End ajalukku kirjutanud Gagarini lend tähendas Nõukogude Liidule ka suurt propagandavõitu USA üle. Ameeriklased suutsid tõsise vastulöögi anda 1969. aastal, kui jõudsid võidujooksus Moskvaga esimesena Kuule.
«Ma usun, et see oli tõeliselt revolutsiooniline sündmus,» ütles toonane Vene president Dmitri Medvedev Hiina televisioonile antud usutluses, mille ärakirja Kreml avaldas. «See oli Nõukogude Liidu kosmoseuuringute silmapaistev saavutus, mis jagas maailma ajaks enne seda lendu ja pärast, millest sai kosmoseajastu.»