Tagaotsitav Sudaani president saabus Liibüasse

Liibüa üleminekunõukogu juht Mustafa Abdel Jalil (paremal) surumas Tripolis kätt Sudaani presidendi Omar al-Bashiriga.

FOTO: SCANPIX

Hoolimata Haagis asuva Rahvusvahelise Kriminaalkohtu (ICC) vahistamiskäsust saabus Sudaani president Omar Hassan al-Bashir täna kahepäevasele visiidile Liibüasse.

Sõjaroimades ja inimsusevastastes kuritegudes süüdistatava Bashiri sõnul põhjustas Liibüa endine diktaator Muammar Gaddafi sudaani rahvale palju kannatusi ning vaid liibüalased kannatasid tema režiimi tõttu rohkem, vahendas uudistevõrk AFP.

ICC andis ülemöödunud aastal Bashiri arreteerimiseks juba teise vahistamiskäsu, kuid paljud riigid pole väljastatud kohtuorderit seadusepäraseks tunnistanud. ICC esindaja ei soovinud Bashiri Liibüa-visiiti aga kommenteerida.

Bashir on pärast vahistamiskäsu väljastamist külastanud ka näiteks Eritread, Egiptust, Hiinat, Katari ja mitmeid teisi riike, mis pole ratifitseerinud Rooma statuuti, millega ICC loodi ja mis kohustab riike rahvusvaheliselt tagaotsitavaks kuulutatud kurjategijaid välja andma.

Kuna ICC-l puuduvad oma politseijõud, siis saab ÜRO ainult soovitada teha kohtuga koostööd.

Bashir on talle esitatud süüdistusi eitanud ning öelnud, et arreteerimisorder ei tähenda tema jaoks midagi. Riigipea on korduvalt kuulutanud, et ta ei tunnusta genotsiidi, inimsusevastaste kuritegude ja sõjakuritegude üle kohut mõistvat ICCd.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles