Kurjategijad üritasid olematute kaitsemaskide müügiga välja petta miljoneid eurosid

Kaheksa miljoni kaitsemaski saabumine Müncheni lennujaama.

FOTO: Andreas Gebert/Reuters/Scanpix

Eri riikide politseinike koostöös suudeti nurjata üleeuroopaline petuskeem, mille käigus plaaniti tervishoiuasutustelt olematute näomaskide müügiga välja petta 15 miljonit eurot, teatas Europol.

Märtsi keskel võtsid Saksamaa tervishoiuametkonnad ühendust Zürichi ja Hamburgi ettevõtetega, et hankida 15 miljoni euro eest kaitsemaske. Kuna aga meditsiinitarvikute ülemaailmse puudujäägi tõttu oli tavapäraste kontaktide kaudu kaitsevahendite hankimine raskendatud, pidid nad hakkama otsima teistsuguseid võimalusi.

Esmalt võeti ühendust pealtnäha legitiimse Hispaania veebilehega. Ostjad ei teadnud, et päriselt eksisteeriva ettevõtte veebileht oli kurjategijate poolt kloonitud. E-kirjades väitis ettevõte esialgu, et neil on 10 miljonit maski. Tellimust ei õnnestunud aga kohale toimetada. Justkui lohutuseks suunas firma nad edasi väidetavalt usaldusväärse Iirimaa kaupmehe juurde. Iirlasest vahemees lubas ostja omakorda viia kokku järgmise varustajaga, sel korral Hollandis.

Iirlane kiitis oma häid ärisuhteid Hollandi firmaga ja lubas, et hollandlased suudavad kohale toimetada 10 miljonit maski. Alustuseks telliti 1,5 miljonit maski ja tehti 1,5 miljoni euro suurune ettemaks.

Ostjad tegid pangaülekande Iirimaale ja valmistusid kaitsemaskide kohaletoimetamiseks, milleks oli vaja 52 veokit ja politseieskorti, et maskid Hollandis asuvast laost Saksamaale toimetada. Päev enne kohaletoimetamist öeldi aga ostjatele, et raha ei saadud kätte ning vaja on viimasel hetkel teha 880 000 euro suurune makse otse hollandlastele, et maske üldse saada.

Ostjad tegid ülekande, kuid maske ei saabunud. Tuli välja, et Hollandi firma eksisteeris, aga ka nende veebileht oli kloonitud. Puudusid igasugused ametlikud dokumendid tellimuse kohta.

Pettusest aru saades võtsid meditsiiniasutused koheselt ühendust oma pangaga Saksamaal. Politsei, finantsekspertide ja pankade koostöös algas rahvusvaheline võidujooks, et raha kätte saada ja kurjategijateni jõuda.

Interpol võttis omakorda ühendust oma Dublini büroo ja Iiri pangaga. Iiri politsei majanduskuritegude üksuse kiire uurimise järel õnnestus pangal makse tagasi kutsuda. Võimud külmutasid 1,5 miljonit eurot ning tuvastasid petuskeemiga seotud Iiri ettevõte.

Hollandi võimud suutsid omakorda kiiresti jälile saada 880 000 eurole, mis Saksamaalt teele pandi. Pea 500 000 eurot oli selleks hetkeks juba Ühendkuningriiki edasi saadetud, lõpuks pidi raha jõudma ühele Nigeeria pangakontole. Politseioperatsioon on praeguseks viinud kahe kahtlusaluse vahistamiseni Hollandis.

Tagasi üles
Back